Nukketeatteri kertoo joulun sanomaa lapsille

11.12.2012 12:51

 

Joulutähti -nukketeatteriesitys kertoo tähdestä, joka putoaa keskelle metsää. Metsänkuningas Tapio huolestuu asiasta ja lähettää joulupukin poron selvittämään asiaa. Joulurauhaa ei voida julistaa ennen kuin tähti on paikoillaan taivaalla.

Luopioisten kappeliseurakunnan joulun aikaan mahtuu kauneimpien joululaulujen, joulukirkkojen ja -hartauksien lisäksi myös nukketeatteria.

Koululaiset kokoontuvat seurakuntatalolle katsomaan MLL:n tarjoamaa ”Joulutähti” -nukketeatteriesitystä torstaina alakoulujen joulukirkon jälkeen noin kello 10. Alle kouluikäisille Teatteri Capelle esiintyy kello 11.15.

Luopioisten joulunalusviikon aloittaa Kauneimmat joululaulut -ilta kirkossa sunnuntaina 16.12. kello 18.30.

Maanantaituvan väki kokoontuu maanantaina kello 13 jouluaterialle seurakuntatalon alakertaan.

Alakoulujen joulukirkko järjestetään torstaina kello 9.15. Kirkon seurakuntatalolla järjestetään nukketeatteriesitys kouluikäisille ja alle kouluikäisille. Anna Tapion koulun joulukirkko pidetään lauantaina kello 10.

Jouluaaton päivähartauteen kokoonnutaan kello 15 ja iltahartauteen kello 21. Aattoillan hartaudessa lauletaan Kauneimpia joululauluja.

Jouluaamun jumalanpalvelus alkaa kello 8. Kukkiakodolla joulupäivän hartautta vietetään kello 9.30.

Tapaninpäivän messua vietetään seurakuntakeskuksessa kello 10. Saarnaamassa on eläkeläispastori Olli Kaskelma.