Ihastuttava Space Girls Tervaniemirockissa

04.04.2013 07:26

Pohjan koululaisten Space Gilrs -yhtye hurmasi talvella Kuhmalahden itsenäisyysjuhlassa. Pentosalilla kuvatusta videonpätkästä tuli Sydän-Hämeen Netti-tv:n ensimmäinen hitti. Sen pääosissa ovat yhtyeen reippaat ja taitavat solistit Emilia Vähäsöyrinki ja Iina Jämsén.

Ihastusta herättänyt nuorten bändi on lauantaina mukana Kuhmalahden työväentalolla viidettä kertaa järjestettävässä Tervaniemirockissa. 6.4. kello 19 alkavassa karkelossa soittaa kolme kokoonpanoa, joilla kaikilla on vahvat kytkennät Kuhmalahden tienoolle.

Tervaniemirockin promoottori Kusti Vuorinen esiintyy tällä kertaa yhdessä poikansa Viljo Vuorisen kanssa. Kaksikon funk-jazz-duo on saanut nimen Jumanzukka & Herranpiexut.

Kolmas kokoonpano on kolmen vuosikymmenen jälkeen naftaliinista kaivettu punk-bändi Irtopää. Eräjärveläisyhtyeessä soittavat sarjakuvapiirtäjänä paremmin tunnettu Jukka Tilsa (kitara), Osmo Koivula (laulu), Kalle Helminen (basso) ja Jari Kärki (rummut).

Tervaniemirockissa nähdään edelliskerran tapaan myös kaksi Anssi Kasitonnin elokuvaa. Palkittu sahalahtelaistaiteilija on aiemmin soittanut Kuhmalahden minifestareilla, nyt mukana ovat hänen lyhytelokuvansa Planet of sexes ja Perhosvaikutuksia.