Rockabillyn erikoisfestari tuplaa bändilistansa

06.05.2013 18:18

Viime kesänä ensimmäistä kertaa järjestetty Racecoast Rockin’ Fest kasvaa ensi heinäkuussa kaksipäiväiseksi 1950-lukuisen rock ’n’ rollin ja rockabillyn spesiaaliviikonlopuksi. Kangasalan Kisarantaan saapuu heinäkuun ensimmäisenä viikonloppuna esiintyjiä Yhdysvalloista ja Englannista saakka.

Amerikkalainen Rhythm Shakers on tällä hetkellä halutuimpia esiintyjiä fifties-festareilla ympäri maailman. Kangasalla bändi soittaa heinäkuussa.

– Vuosi sitten järkätty juhla meni sen verran mukavasti, että saimme hieman jäämään rahaa tapahtuman uusimiseksi. Nälkä kasvaa rockabillyn herkkua syödessä, ja kun saatavilla oli mukava esiintyjäjoukko, päätimme tuplata ohjelmiston, tapahtuman pääjärjestäjänä Jarno Saarion kanssa toimiva Iikku Riepponen iloitsee.

Toisen Racecoast Rockin’ Festin pääesiintyjänä on perjantai-iltana 5. heinäkuuta amerikkalainen Rhythm Shakers. Kvartettia vongataan parhaillaan esiintymään lähes jokaiselle merkittävälle fifties-festarille ympäri maailmaa.

Lauantaina pääesiintyjän tonttia hoitaa niin ikään Yhdysvalloista saapuva Rockin’ Ryan, joka on tapahtuman ulkomaalaisvieraista ainut aiemminkin Suomessa esiintynyt kasvo.

– Tällä kertaa mennään varsin vahvasti autenttisen rockabillyn merkeissä. Toki muutakin roots-kamaa sekoittuu hieman mukaan. Oma lukunsa on Ruotsista ja Suomesta jäsenensä kerännyt Nick Curran Tribute Show. Muut esiintyjät ovat kauempaa kotoisin, paitsi Jo’ Buddy eli Jussi Raulamo. Hän hoitaa yhden miehen orkesterina musaviihdettä lauantaina päiväsaikaan, Riepponen mainitsee.

Paikalle nousee festarin ajaksi jälleen myös vaatemyyntiä ja monenlaista oheisohjelmaa. Tilauskyydityksiä paikalle tulee tietenkin Tampereen suunnasta mutta myös muualta päin Suomea.