YU-Teamin 1. sarjakilpailut

Joni Syrjä pukkasi 15-vuotiaiden kuulakisan voittoon.

Sahalahden Yleisurheilu-Teamin kesän ensimmäisissä sarjakilpailuissa oli mukana 40 urheilijaa. Kilpailut pidettiin Pakkalan urheilukentällä kahtena perättäisenä päivänä 15.–16.5, jotta koulujen kevätnäyttelyssä olleetkin ehtivät mukaan.

P15 kuula: 1) Joni Syrjä 11.83, 2) Pasi Nurminen 9.79, 3) Tatu Lehto 7.65, 4) Joonas Kerminen 5.98, 5) Joni Salo 4.97. P15 keihäs: 1) Pasi Nurminen 35.00, 2) Joni Syrjä 34.50, 3) Joni Salo 11.10.

P13 100 m: 1) Henrik Saksala 17,7. P13 pituus: 1) Henrik Saksala 305. P11 100 m: 1) Aleksi Höysniemi 15,6, 2) Eemeli Saarela 18,4. P11 pituus: 1) Aleksi Höysniemi 358, 2) Eemeli Saarela 292. P11 kiekko: 1) Aleksi Höysniemi 19.27.

P9 40 m: 1) Matias Saksala 7,0, 2) Aapo Hampaala 7,2, 3) Mikko Joenranta 7,3, 4) Juho Laakso 8,3, 5) Niko Koivuluoto 8,7. P9 pituus: 1) Matias Saksala 278, 2) Mikko Joenranta 241, 3) Juho Laakso 233, 4) Aapo Hampaala 220, 5) Niko Koivuluoto 164. P9 junnukeihäs: 1) Juho Laakso 13.20, 2) Matias Saksala 8.44, 3) Aapo Hampaala 8.21, 4) Mikko Joenranta 6.67.

Sarjakisakausi käynnistyi Sahalahdella,

P7 40 m: 1) Elias Laakso 9,0, 2) Niko Harjuntausta 9,1, 3) Miikka Tanhuanpää 9,5. P7 pituus: 1) Elias Laakso 200, 2) Niko Harjuntausta 167, 3) Miikka Tanhuanpää 150.

P5 40 m: 1) Niilo Hampaala 18,2. P5 pituus: 1) Niilo Hampaala 72.

T15 100 m: 1) Maaru Tassberg 15,1, 2) Eeva Hänninen 17,6, 3) Reeta Tassberg 18,8, 4) Linda Ojala 19,2. T15 pituus: 1) Maaru Tassberg 364, 2) Linda Ojala 278, 3) Eeva Hänninen 273, 4) Reeta Tassberg 180. T15 kuula: 1) Eeva Hänninen 6.76, 2) Maaru Tassberg 6.10, 3) Reeta Tassberg 4.95. T15 keihäs: 1) Eeva Hänninen 13.93, 2) Maaru Tassberg 13.50, 3) Reeta Tassberg 7.58.

T13 100 m: 1) Iida-Maria Nieminen 16,9, 2) Anni-Riina Hänninen 17,1, 3) Laura Heikkilä 18,3, 4) Anette Salo 20,7. T13 pituus: 1) Roosa Kantola 270, 2) Iida-Maria Nieminen 269, 3) Anni-Riina Hänninen 244, 4) Laura Heikkilä 231, 5) Anette Salo 183. T13 kiekko: 1) Iida-Maria Nieminen 17.01, 2) Laura Heikkilä 12.00, 3) Roosa Kantola 11.10, 4) Anni-Riina Hänninen 8.85.

T11 100 m: 1) Viola Valkeeniemi 17,9, 2) Anni Kantola 20,1, 3) Jenna Paaso 20,3, 4) Ella Helen 23,1. T11 pituus: 1) Viola Valkeeniemi 264, 2) Jenna Paaso 251, 3) Anni Kantola 232, 4) Ella Helen 186. T11 kiekko: 1) Anni Kantola 9.20, 2) Viola Valkeeniemi 7.59, 3) Jenna Paaso 6.68, 4) Ella Helen 5.21.

Aleksi Höysniemi hallitsi 11-vuotiaiden sarjaa.

T9 40 m: 1) Emmi Höysniemi 7,0, 2) Sonja Harjuntausta 8,1, 3) Iida Joenranta 7,4, 4) Reena Tassberg 8,0, 4) Veera Koskinen 8,0, 6) Emmi Saarela 8,6. T9 pituus: 1) Emmi Höysniemi 269, 2) Sonja Harjuntausta 250, 3) Iida Joenranta 248, 4) Reena Tassberg 240, 5) Emmi Saarela 211, 6) Veera Koskinen 179. T9 junnukeihäs: 1) Sonja Harjuntausta 9.50, 2) Veera Koskinen 5.74, 3) Emmi Saarela 5.35, 4) Reena Tassberg 5.30, 5) Emmi Höysniemi 4.85.

T7 40 m: 1) Ronja Koskinen 9,2, 2) Alina Uskalinmäki 9,7. T7 pituus: 1) Ronja Koskinen 213, 2) Alina Uskalinmäki 192.

T5 40 m: 1) Tiia Joenranta 11,3, 2) Riina Koskinen 11,6. T5 pituus: 1) Tiia Joenranta 112, 2) Riina Koskinen 109.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?