Sydän-Hämeen Lehden lukija esitti hyvän kysymyksen sähköiseen lääkemääräyksen eli e-reseptin uusimiskäytäntöön liittyen.
Lääkemääräyksen voi uusia kahta reittiä, apteekin välityksellä tai olemalla yhteydessä suoraan reseptin määränneeseen terveydenhuollon yksikköön/lääkäriin.
Uusimiskäytännöt ja niiden nopeus voivat vaihdella eri terveydenhuollon yksiköissä, mutta lääkereseptit uusitaan heti kun asiakkaan hoidosta vastaava lääkäri saa uusimispyynnön ja päättää uusia reseptin. Kun paperiresepti viedään terveyskeskukseen uusittavaksi, se yleensä käsitellään noin vuorokauden kuluessa hoitovastuussa olevan lääkärin toimesta.
E-reseptin tie on siinä mielessä erilainen, että se ohjautuu uusittavaksi sähköisesti lääkärille joka voikin kyseisenä ajankohtana olla estynyt tai tilapäisesti pois työpaikalta, jolloin uusimiseen voi tulla muutaman päivän viive. Virallisesti terveydenhuollon pitäisi reagoida uudistamispyyntöön kahdeksan päivän kuluessa ja mutta vain harvoin odotusaika venyy muutamaa päivää pidemmäksi.
Säännöllisesti lääkettä käyttävän pitäisi hyvissä ajoin, vaikkapa silloin kun reseptin viimeinen lääkepakkaus on otettu käyttöön, tulla terveyskeskukseen tai apteekkiin uusimispyyntöä tekemään.
Pälkäneellä ja muuallakin on asiakkailla ollut hyvä tilanne siinä, että uusimispyynnöt on käsitelty nopeasti. E-reseptin käyttöönoton jälkeen terveydenhuolto vielä hioo käytäntöjään mutta uskomme, että lopputuloksena saamme asiakkaita ja kansanterveyttä paremmin palvelevan järjestelyn.
Marja Mustalahti
Vastuulääkäri
Pälkäneen terveysasema
Mikko Unkila
Apteekkari
Pälkäneen Apteekki