Luovutusseremonia päätti lauantaina Pälkäneen Lions-klubin lähes vuoden mittaisen laavuprojektin. Ratasaaren tilaisuudessa leijonien edustajat luovuttivat kunnalle kesän aikana maalatun ja viimeistellyn Leijonalaavun.
Pälkäneen edustalla sijaitsevasta Ratasaaresta muodostui suosittu retkikohde sen jälkeen kun kunta rakensi sinne vuonna 2006 laavun. Pälkäneveden saaren kaakkoiskärjessä sijaitseva laavu oli ahkerassa käytössä kesät, talvet.
Rantautumis- ja makkaranpaistopaikkaa oli kaivattu, sillä Pälkäneveden rannat on rakennettu tiiviisti ja vapaita rantoja on vähän. Ratasaareen retkeiltiin kesäisin veneellä, talvella sinne sivakoitiin jäälatua pitkin.
Laavu paloi tuntemattomasta syystä kesäkuussa 2011. Retkikohteen menetys oli suuri harmi laajalle käyttäjäkunnalle.
Pälkäneen leijonat keksivät, että uuden laavun rakentaminen olisi leijonaveljille hieno hyväntekeväisyyskohde. Sen rakentamiseen oli tarjolla huippuosaamista ja -tilat, sillä silloinen leijonapresidentti Risto Lindholm johti puusuurelementtitehdas Eridomicia.
Laavu rakennettiin CLT-puuelementtilevystä. Kokopuista levyä käytetään muun muassa puukerrostalojen välipohjissa ja seinäelementeissä. Uutta materiaalia on hyödynnetty myös Suomen luontokeskus Haltiassa, jota Eridomic oli rakentamassa.
Ratasaaren laavu on uniikkikappale lajissaan. Sen on suunnitellut diplomi-insinööriopiskelija Eemeli Kuusinen Tampereen teknillisestä yliopistosta.
Pari tonnia painavan laavun kuljetus paikalleen oli oma projektinsa. Kun jäät olivat kyllin vahvat, rakennus nostettiin suksille ja hinattiin mönkijöillä paikalleen. Tänä kesänä leijonaveljet viimeistelivät urakan maalaustalkoissa. Pitkä projekti huipentui lauantaina, kun laavu luovutettiin kunnalle.
Uusi laavu on ainakin yhtä kovalla käytöllä kuin edeltäjänsä. Erityisen iloisia leijonat ovat siitä, etteivät käyttäjät ole roskanneet eivätkä tuhrineet paikkoja.