112 koskikarasta viisi Sydän-Hämeessä

Pirkanmaalta ilmoitettiin helmikuussa 112 koskikarahavaintoa Pirkanmaan lintutieteellisen yhdistyksen järjestämällä koskikaraviikolla 15.–23. helmikuuta. Lintuharrastajia kannustettiin viikon aikana käymään tarkastamassa puroja ja sulavesiä ja ilmoittamaan havaitsemansa koskikarat Tiira-lintutietopalveluun.

Eniten koskikaroja löytyi Mänttä-Vilppulasta, jossa havaittiin 21 yksilöä. Virrat saavutti toisen sijan 15 karalla. Kangasalla koskikarahavaintoja tehtiin neljä ja Pälkäneellä yksi.

Lintutieteellisen yhdistyksen mukaan purot ja joet ovat olleet talvikaudella laajasti avoinna. Tämä on aiheuttanut lintujen leviämisen laajalle pieniin puroihinkin ja vaikeasti löydettäviksi, ja leudon talven vuoksi koskikaroja on voinut jäädä talvehtimaan Pirkanmaan pohjoispuolelle enemmän kuin normaaleina talvina. Havaintomäärä on samalla tasolla kuin viime vuosina, joskin vuonna 2009 koskikaroista tehtiin jopa 145 ilmoitusta.

Koskikara talvisella pirkanmaalaiskoskella.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?