Tuike aloittaa joulumyyjäiskauden

- Tonttumobilet ja muut joulukoristett ovat jäsentemme itse valmistamia, Tuikkeen ryhmänohjaaja Eila Rautakoski kertoo.

– Tonttumobilet ja muut joulukoristett ovat jäsentemme itse valmistamia, Tuikkeen ryhmänohjaaja Eila Rautakoski kertoo.

Ensimmäiset joulutontut ilmestyvät myyjäispöydälle Pälkäneen seurakuntatalossa ensi viikon keskiviikkona.

Pälkäneen Mielenterveysyhdistys Tuike ry. aloittaa joulukauden myyjäisillä, joista saa ostaa yhdistyksen jäsenten valmistamia käsitöitä ja joulukoristeita. Lisäksi ohjelmassa on perinteiseen tapaan arpajaiset.

Pälkäneelle syntyi oma mielenterveysyhdistys viime keväänä, kun Kangasalan yhdistyksen alaosastona toiminut Tuike itsenäistyi. Tuike järjestää mielenterveyskuntoutujille ja heidän läheisilleen vertaistukiryhmiä, retkiä ja muuta kuntouttavaa ja ennaltaehkäisevää toimintaa sekä kaikille avoimia luento- ja keskustelutapahtumia.

Tuikkeen joulumyyjäiset järjestetään Torikahvion yhteydessä 11. marraskuuta kello 10–13.

 

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?