Vuoden Pälkäneläinen: Paulan juhlissa otetaan rennosti

Kotiseudun henkistä pääomaa kartuttamassa

Pälkäneen Yrittäjien puheenjohtaja Satu Ukkonen palkitsi Vuoden Pälkäneläiseksi valitun Paula Syväsalmen.

Pälkäneen Yrittäjien puheenjohtaja Satu Ukkonen palkitsi Vuoden Pälkäneläiseksi valitun Paula Syväsalmen.

Juhlien ja tapahtumien järjestäminen on Paula Syväsalmelle tuttuakin tutumpaa.

– Kun olin vielä työelämässä, äidinkielenopettajana koulun juhlien järjestäminen oli kuin luonnostaan usein minun vastuullani. Jäädessäni eläkkeelle lähdin mukaan järjestötyöhön. Juhlien ja tapahtumien ideointi sekä järjestäminen ovat edelleen keskeinen osa elämääni, Vuoden Pälkäneläisenä viime perjantaina palkittu Syväsalmi miettii.

Paulan juhlissa ei ole tapana pönöttää. Pälkäne-Seuran sihteeri ja Pälkäneen senioreiden matka- ja retkivastaava lisää, että virallisemmillekin juhlille on toki oma paikkansa ja aikansa.

– Mutta jos ei ole pakko olla virallinen, ei jäykistellä, vaan mennään vähän vapaammin, viihteellisemmin ja rennommin. Kotiseutujuhlat ja -tapahtumat kokoavat kyläläisiä yhteen ja tuovat kylään yhteisöllisyyden tunnetta, me-henkeä, Syväsalmi miettii.

Paula Syväsalmi kiitteli tunnustuksesta ja oli mielissään siitä, miten lämpimästi hänen ideoimansa kotiseututapahtumat on otettu vastaan.

Paula Syväsalmi kiitteli tunnustuksesta ja oli mielissään siitä, miten lämpimästi hänen ideoimansa kotiseututapahtumat on otettu vastaan.

Moni Syväsalmea Vuoden Pälkäneläiseksi äänestänyt kiitteli naisen antamaa isoa panosta Pälkäneen kulttuurielämään. Kesäisin sivukylät ovat täynnä tapahtumia, jotka vetävät paljon vieraita. Syväsalmi on ollut ideoimassa ja järjestämässä monia tapahtumia, jotka ovat vetäneet väkeä myös kuntakeskukseen Onkkaalaan.

Syväsalmi on viime vuosina ollut järjestämässä esimerkiksi Pälkäne-Seuran Pieni polku 50-luvulle tapahtumasarjaa Pop up -ravintoloineen. Hän oli kaksi vuotta sitten mukana myös Kostianvirran taistelun 300-vuotisjuhlallisuuksien järjestelyissä. Syväsalmi on tuttu myös Kostian Vanhan ajan markkinoiden järjestelytiimistä.

– Palkinto osoittaa, että kotiseutu- ja talkootyötä arvostetaan. Talkoot teettävät aika paljonkin työtä, mutta enhän minä tätä tekisi, ellei tämä olisi mukavaa. Olen luonteeltani vähän sellainen, että tarvitsen itselleni tekemistä ja puuhaa, Syväsalmi miettii.

 

Ensi kesä jo mielessä

Paula Syväsalmi muutti Pälkäneelle viisitoista vuotta sitten Kangasalta, jossa hän ehti asua kaksikymmentä vuotta. Jämsästä kotoisin oleva Syväsalmi työskenteli äidinkielen ja historian opettajana ensin Pikkolan, ja myöhemmin Pitkäjärven yläkoulussa. Loppuvuodesta ympyrä ikään kuin sulkeutuu, sillä Syväsalmi tekee parhaillaan muuttoa Kangasalle.

– En ole jättämässä Pälkänettä, en vain löytänyt täältä sopivaa asuntoa muuton tullessa ajankohtaiseksi, Syväsalmi tuumaa.

Hän jatkaa edelleen Pälkäne-Seuran sihteerinä, ja mielessä kytee jo tukku tapahtumia ensi kevään ja kesän varalle.

– Vilpolan Iltamia ja Pop up -ravintolaa nyt ainakin, Syväsalmi kertoo kotiseutuyhdistyksen ensi kesän suunnitelmista.

Vuoden Pälkäneläisen julkistus, kinkkuarvonta ja ilotulitus keräsivät väkeä Vilpolan mäelle.

Vuoden Pälkäneläisen julkistus, kinkkuarvonta ja ilotulitus keräsivät väkeä Vilpolan mäelle.

 

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?