Kulttuuri- ja hyvinvointitori tarjoaa jokaiselle jotakin

Kulttuuri- ja hyvinvointitorilla riittää lauantaina kuhinaa kello 10 ja 15 välillä.

Kulttuuri- ja hyvinvointitorilla riittää lauantaina kuhinaa kello 10 ja 15 välillä.

Kangasala-talo ja Kangasalan pääkirjasto muuntuvat monipuoliseksi kulttuuri- ja hyvinvointitoriksi tulevana lauantaina. Tarjolla on laaja kattaus paikallista osaamista, johon voi tutustua kymmenillä eri esittelypisteillä. Ohjelmassa on työpajoja, retkiä, luentoja ja esityksiä.

Kello 10 ja 15 välillä on hyvä mahdollisuus tutustua paikalliseen harrastustoimintaan sekä Kangasalan tarjoamiin palveluihin ja mahdollisuuksiin oman hyvinvoinnin ylläpitämiseksi.

Tapahtuma sai alkunsa vuonna 2010, kun pääkirjaston laajennus oli valmistunut ja kulttuuriyhdistyksille haluttiin tarjota yhteinen tilaisuus esittäytyä kuntalaisille. Vuonna 2013 tapahtuma laajeni ensimmäistä kertaa kulttuuri- ja hyvinvointitoriksi, kun mukaan saatiin runsas määrä kansanterveysjärjestöjä sekä kunnan sosiaali- ja terveyspalveluiden edustajia. Tapahtuman kävijämäärä kasvoi viime vuonna jo yli 2 000:een.

Tapahtuman järjestää Kangasalan kunta yhteistyössä kulttuuriyhdistysten, kansanterveysjärjestöjen ja Kangasala-talon kanssa.

Poimintoja ohjelmasta:

 • Tapahtumassa on mukana runsaasti paikallisia järjestöjä, yhdistyksiä ja muita tahoja. Kulttuuri- ja hyvinvointialan eri toimijoihin voi tutustua tapahtuman ajan Kangasala-talon ensimmäisessä ja toisessa kerroksessa, galleriassa, pääkirjastossa ja torilla.

Kangasala-sali, Kangasala-talo:

 • 10.00 Kuorolaulua, Suoraman koulun kakkosluokkalaiset
 • 10.15 Piano- ja harmonikkamusiikkia, Valkeakoski-opisto
 • 10.50 Elinan kuoro, Valkeakoski-opisto
 • 11.05 Jazzbändi Jazzbee, Valkeakoski-opisto
 • 11.30 Folk- ja kansanmusiikkia nykyaikaisin sovituksin, Jeepit-folkyhtye
 • 11.55 Klassista kamarimusiikkia, Pirkanmaan musiikkiopisto
 • 12.55 Taidetanssiesityksiä klassisesta baletista katulajeihin, Tampereen & Kangasalan Balettiopisto Birgitta Kiviniemi-Cheremeteff
 • 13.30 Eri ryhmien liikuntaesityksiä, Kangasalan Naisvoimistelijat ry
 • 14.00 Mini-Himpulat (5-10-v) ja Himpulat esittävät perinteisiä kansantansseja, Kangasalan Kansantanssijat
 • 14.35 Lavatanssit. Tanssittajana Tanssiorkesteri Tahdistin, Valkeakoski-opisto

Valtuustosali, Kangasala-talo:

 • 13.00 Luento: Patikoiden 3500 km Appalakeilla. Vaeltaja Jani Henttonen kertoo kokemuksestaan ja antaa vinkkejä vaeltajille.

Kahvila-lehtisali, kirjasto 1. kerros:

 • 10.45 Mieskuorolauluja ja Kesäpäivä Kangasalla –yhteislaulu. Kangasalan Mieslaulajat, Valkeakoski-opisto
 • 11.30 Sekakuoro Pikantit esittää ja laulattaa yleisöllä viihteellisiä lauluja

Harjula-sali, kirjasto 1.kerros:

 • 10.00 Jooga-esittely. Tule mukaan kokeilemaan! Valkeakoski-opisto
 • 11.00 Asahi-esittely. Tule mukaan kokeilemaan! Valkeakoski-opisto
 • 11.45 Voi elämä -lyhytelokuva. Kangasalla kuvatun lyhytelokuvan nonstop-esitys. Tarina kertoo nuorista, arjen hallinnasta ja elämänvalinnoista. Näyttelijöinä Kangasalan Pitkäjärven yläkoulun oppilaat.

Lasten monitoimitila Hiekkalinna, kirjasto 2.kerros:

 • Päästä värit valloilleen! Kaikenikäisille tarkoitetussa nonstop-taidetyöpajassa voi osallistua yhteisen maalausseinän valmistamiseen. Työpaja avoinna klo klo 10-12. Kuvataidekoulu Siluetti & Kuvataide- ja käsityökoulu Emil

Retket:

 • Pirkanmaan lintutieteellisen yhdistyksen linturetki. Vetäjänä Lintutieteellisen yhdistyksen puheenjohtaja Jukka T. Helin. Lähtö klo 10 torilta kirjaston edestä. Kesto n. 2h, kävelymatka noin 5km. Sään mukainen varustus ja omat kiikarit mukaan. Ei ennakkoilmoittautumista.
 • Kolmen taiteilijan kotiseutukierros. Mielenkiintoinen kävelyretki kangasalalaisen kulttuurin historiaan.  Vetäjänä matkailuopas/toimittaja Jussi Lehtonen. Lähdöt kävelykierrokselle torilta kirjaston edestä klo 10.30 ja 12.00. Kesto n. 1h, kävelymatka 1 km. Ei ennakkoilmoittautumista.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?