Museot: Kaksi pälkäneläiskohdetta sai Museoviraston harkinnanvaraista avustusta

Alkmanin talon remontti jatkuu kesällä

Salimäen ulkomuseo sijaitsee Myttäälässä entisen Myttäälän koulun vieressä. Ulkomuseoalueella on korjauskohteena olevan päärakennuksen lisäksi, sauna, makasiini ja aittoja.

Salimäen ulkomuseo sijaitsee Myttäälässä entisen Myttäälän koulun vieressä. Ulkomuseoalueella on korjauskohteena olevan päärakennuksen lisäksi, sauna, makasiini ja aittoja.

Kesäksi museoremonttia suunnittelevien jännitys päättyi, kun Museovirasto julkisti päätöksensä harkinnanvaraisista valtionavustuksissa vuodelle 2016.

Pälkäneellä avustusta myönnettiin kahdelle hakijalle. Pälkäne-Seura ry. sai 6500 euron avustuksen Salimäen ulkomuseon päärakennuksen eli niin sanotun Alkmanin talon kunnostamiseen ja Pälkäneen kunta 3000 euroa Mikkelinmäen torpparimuseon tuulimyllyn korjaukseen.

Harkinnanvaraisia valtionavustuksia myönnetään museoille, jotka ovat kunnan, yhdistyksen tai säätiön omistuksessa ja jotka eivät kuulu lakisääteisen valtionosuuden piiriin. Tänä vuonna avustusta jaettiin 110 museolle yhteensä 559 400 euroa.

 

Korjausta nurkka kerrallaan

Pälkäne-Seuran puheenjohtaja Anna-Mari Henriksson-Helmikkala kertoo, että Salimäen ulkomuseon päärakennuksessa

Ensi kesänä korjataan Salimäen päärakennuksen pirtinpuoleista päätyä vaihtamalla takaseinän hirsikertoja.

Ensi kesänä korjataan Salimäen päärakennuksen pirtinpuoleista päätyä vaihtamalla takaseinän hirsikertoja.

jatketaan viime kesänä aloitettua hirsikertojen vaihto- ja korjaustyötä. Alkavan kesän kohteena on rakennuksen oikean päädyn eli pirtin puoleisen pään lahonneiden hirsikertojen vaihtaminen sekä lattiaa kannattelevien hirsien vaihto.

– Museoviraston avustus ei kata kokonaan kesän 2016 korjaustöiden kustannuksia, vaan seuran on hankittava saman verran omaa rahoitusta. Museoviraston avustus on kuitenkin remontin tärkein kulmakivi. Pälkäne-Seuran kesän tapahtumista kertyvät tulot käytetään Salimäen remonttiin, Henriksson-Helmikkala sanoo.

Salimäen remontti jatkuu edelleen seuraavina vuosina. Lahonneiden seinä- ja lattiahirsien vaihtaminen on ensimmäinen ja tärkein vaihe rakennuksen korjauksessa, mutta tekemistä riittää pitkäksi aikaa perusrakenteiden kunnostuksen jälkeen. Museon kaikki korjaustyöt tehdään Pirkanmaan maakuntamuseon ohjauksessa ja valvonnassa.

 

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?