Nuorisoavustuksia jäi jakamatta 3400 euroa

Vapaa-aikapalveluiden talousarvioon varatusta 28 000 euron summasta nuorisoyhdistysten vuosiavustuksiin jäi käyttämättä 3400 euroa Kangasalla. Hakuaikana eli maaliskuun loppuun mennessä kuntaan tuli yhdeksän hakemusta. Suurin myönnetty vuosiavustus oli 5500 euroa.

Kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunta pohjaa avustusten jaossa keskeinen myöntämisperuste on yhdistyksen järjestämä säännöllinen lasten ja nuorten toiminta. Avustuksen suuruus määräytyy edellisen vuoden toteutuneen toiminnan pisteytyksen mukaan. Lisäksi avustuksen suuruuteen vaikuttavat yhdistyksen toiminnassa mukana olevien lasten ja nuorten määrä sekä erillinen harkinnanvarainen osuus.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?