Koulukisojen tulokset

Koulujen kisat ovat kentän isoin vuosittainen urheilutapahtuma. Kokeneellakin kisaajalla on perhosia vatsassa, kun viereiselle radalle asettuu muiden koulujen uusia kilpakumppaneita. Kuva: Kalle Vaismaa.

Koulujen kisat ovat kentän isoin vuosittainen urheilutapahtuma. Kokeneellakin kisaajalla on perhosia vatsassa, kun viereiselle radalle asettuu muiden koulujen uusia kilpakumppaneita. Kuva: Kalle Vaismaa.

Pälkäneen koulujen yleisurheilukilpailut 3.9.

Tytöt 1–2 lk. 40 m 1) Martta Mattila Kos 7.73, 2) Rebecca Heinonen Kk 7.90, 3) Sofia Salminen Kos 8.01, 4) Jenna Minkkinen Kos 8.04, 5) Elina Räväsmäki Kos 8.14, 6) Fiona Rauhamäki Kos 8.24, 7) Emilia Piiparinen Kos ja Selma Vaismaa Kos 8.24, 9) Milla Harjula Kos 8.25, 10) Taimi Raivio Kos 8.28, 11) Milja Riihiranta Kk 8.30, 12) Amanda Kallio Kos 8.31, 13) Inka Niemi Kos 8.33, 14) Tuomi Järvinen Kos ja Onerva Judén Kos 8.39, 16) Milja Santala Ait ja Ronja Haili Kk 8.40, 18) Joanna Tukiainen Kos 8.49, 19) Iita Pukkila Kos 8.52, 20) Aino Vuotari Kos ja Sara Romu Kos 8.54, 22) Elsi Jokinen Kos 8.57, 23) Heini Ilveskoski Kos ja Emma Syrjänen Har 8.60, 25) Seela Helminen Kos 8.70, 26) Niini Tikka Kos 8.75, 27) Sonja Tuhola Kos 8.75, 28) Hanna Suojoki Kos 8.85, 29) Ava Pfäffli Kos 8.88, 30) Hele Riin Hordo Kos 8.90, 31) Anni Haimi Kos 8.91, 32) Jeea Raulamo Kos ja Ella Jokela Kk 8.92, 34) Mimosa Järvinen Kos 8.99, 35) Annukka Ilvesmäki Rau 9.00, 36) Jenny Laine Rau 9.07, 37) Tyyne Matilainen Rau 9.12, 38) Katariina Lohtander Har 9.14, 39) Milla Suojoki Kos 9.25, 40) Eini Hietala Kos 9.27, 41) Kukka Leppämäki Har 9.33, 42) Emma Seise Rau 9.34, 43) Dia Thusawan Kos ja Heta Sumioinen Rau 9.35, 45) Linnea Anttila Kos 9.36, 46) Elsa Niemi Kos 9.40, 47) Linda Viertola Har 9.42, 48) Jenna Tohka Kos 9.45, 49) Kerttu Huhtala Kos 9.49, 50) Ella Kilpinen Kos 9.50, 51) Jenna Niemi Kos ja Katariina Tuominen Ait 9.62, 53) Lumi-Jasmin Marttila Ait 9.65, 54) Aino Ylinen Kos 9.75, 55) Juliette Lohtander Kos 9.89, 56) Niina Hartman Kos 9.95, 57) Tea Mäkinen Kos ja Miina Vuoristo Kos 10.00, 59) Emilia Heikkilä Kos 10.14, 60) Nella Penttilä Ait 10.16, 61) Miia Hirvonen Kos 10.34, 62) Emmi Sorrela Kos 10.42, 63) Viivi Myllö Kos 10.44, 64) Hadil-Nour Fekir Kos 10.50, 65) Santra Valkonen Kos 11.07, 66) Ella Riihilahti Kos 11.63.

Palloja ja kuulia lensi ilmaan kentän molemmista päistä, kun koululaiset kisailivat. Kuva: Kalle Vaismaa.

Palloja ja kuulia lensi ilmaan kentän molemmista päistä, kun koululaiset kisailivat. Kuva: Kalle Vaismaa.

Tytöt 1–2 lk. Pallonheitto 1) Taimi Raivio 15.77, 2) Sonja Tuhola Kos 15.20, 3) Elina Räväsmäki Kos 14.03, 4) Anni Haimi Kos 13.54, 5) Annukka Ilvesmäki Rau 13.14, 6) Milja Riihiranta Kk 12.83, 7) Eini Hietala Kos 12.42, 8) Ronja Haili Kk 12.24, 9) Rebecca Heinonen Kk 12.10, 10) Dia Thusawan Kos 12.04, 11) Sara Romu Kos 11.90, 12) Jenna Niemi Kos 11.75, 13) Martta Mattila Kos 11.35, 14) Lumi-Jasmin Marttila Ait 11.29, 15) Fiona Rauhamäki Kos ja Joanna Tukiainen Kos 11.18, 17) Amanda Kallio Kos 10.98, 18) Aino Vuotari Kos ja Sofia Salminen Kos 10.60, 20) Selma Vaismaa Kos 10.55, 21) Ella Jokela Kk 10.39, 22) Heini Ilveskoski Kos 10.18, 23) Jenna Minkkinen Kos 10.00, 24) Nella Penttilä Ait 9.93, 25) Viivi Myllö Kos 9.49, 26) Jeea Raulamo Kos 9.48, 27) Seela Helminen Kos 9.32, 28) Inka Niemi Kos 9.30, 29) Hele Riin Hordo Kos 9.19, 30) Ava Pfäffli Kos 9.02, 31) Heta Sumioinen Rau 8.65, 32) Minttu Heikkonen Kos 8.64, 33) Jenny Laine Rau 8.27, 34) Tyyne Matilainen Rau 8.25, 35) Kerttu Huhtala Kos 8.22, 36) Emma Seise Rau 8.17, 37) Emma Syrjänen Har 8.11, 38) Onerva Judén Kos 8.10, 39) Jenna Tohka Kos 8.06, 40) Veera Mikkola Kos 8.00, 41) Iida Laaja Kos 7.98, 42) Ella Kilpinen Kos 7.82, 43) Miia Hirvonen Kos 7.65, 44) Linda Viertola Har 7.32, 45) Milja Santala Ait 7.10, 46) Helmi Salomaa Kos 6.97, 47) Emilia Heikkilä Kos 6.66, 48) Santra Valkonen Kos 6.52, 49) Juliette Lohtander Kos 6.45, 50) Ninni Tikka Kos 6.45, 51) Ella Riihilahti Kos 6.40, 52) Iita Pukkila Kos 5.65, 53) Milla Harjula Kos 5.59, 54) Kukka Leppämäki Har 5.56, 55) Niina Hartman Kos 5.52, 56) Elsa Niemi Kos 5.49, 57) Katariina Tuominen Ait 5.40, 58) Hadil-Nour Fekir Kos 3.67.

Tytöt 1–2 lk. 400 m 1) Fiona Rauhamäki Kos 1.36.1, 2) Sara Romu Kos 1.38.5, 3) Inka Niemi Kos 1.39.0, 4) Katariina Lohtander Har 1.39.4, 5) Taimi Raivio Kos 1.40.8, 6) Milja Santala Ait 1.42.2, 7) Emma Syrjänen Har 1.43.7, 8) Ronja Haili Kk 1.45.5, 9) Jenna Minkkinen Kos 1.46.1, 10) Milja Riihiranta Kk 1.47.3, 11) Aino Vuotari Kos 1.49.0, 12) Elsi Jokinen Kos 1.49.9, 13) Joanna Tukiainen Kos 1.49.9, 14) Mimosa Järvinen Kos 1.50.2, 15) Kukka Leppämäki Har 1.50.7, 16) Veera Mikkola Kos 1.51.0, 17) Ninni Tikka Kos 1.52.4, 18) Kerttu Huhtala Kos 1.52.8, 19) Emilia Piiparinen Kos 1.53.8, 20) Seela Helminen Kos 1.54.5, 21) Hanna Suojoki Kos 1.55.9, 22) Annukka Ilvesmäki Rau 1.56.4, 23) Rebecca Heinonen Kk 1.58.6, 24) Iita Pukkila Kos 1.59.9, 25) Milla Suojoki Kos 2.04.3, 26) Ella Kilpinen Kos 2.05.3, 27) Anni Haimi Kos 2.07.5, 28) Aino Ylinen Kos 2.08.1, 29) Jenna Tohka Kos 2.10.5, 30) Miia Hirvonen Kos 2.12.1, 31) Juliette Lohtander Kos 2.15.2, 32) Linnea Anttila Kos 2.15.7, 33) Eini Hietala Kos 2.16.1.

Pojat 1–2 lk. 40 m 1) Tomi Elfving Kk 7.28, 2) Toivo Martikainen Ait 7.35, 3) Nko Alen Ait 7.92, 4) Toivo Mäntysaari Kos 7.99, 5) Elias Haavikko Har 8.16, 6) Leevi Kuikka Kos 8.22, 7) Kasper Ketola Kos ja Akseli Niemi Rau 7.98, 9) Kasper Tauranen Kos 7.99, 10) Matias Nikkilä Ait 8.00, 11) Onni Kinnunen Kos 8.01, 12) Roope Jaakkola Kos 8.02, 13) Niilo Rauhala Kos 8.04, 14) Samuel Enckell Ait 8.06, 15) Matias Piiparinen Kos ja Benja Koskela Kos 8.13, 17) Atte Lehtelä Kos 8.15, 18) Rene Lehmusvirta Kos 8.21, 19) Jiri Laukkanen Kos 8.25, 20) Iiro Haikkonen Ait 8.28, 21) Arttu Metsälä Kos ja Vili Toivanen Ait 8.30, 23) Ato Mattila Kos 8.39, 24) Kaapo Kallio Kos 8.55, 25) Rasmus Vuorinen Kos 8.57, 26) Veeti Vuorinen Kk 8.64, 27) Aleksi Kouhia Kos 8.66, 28) Akseli Närvänen Kos ja Marko Pohja Kos 8.76, 30) Dani Koskela Kos 8.77, 31) Eetu Taipale Ait 8.82, 32) Akseli Salminen Kos 8.83, 33) Julius Jussila Har 8.85, 34) Aapo Kihlström Ait 8.86, 35) Roni Helenius Kos ja Jerry Joensuu Kos 8.91, 37) Jalo Hermunen Ait 8.98, 38) Anton Loppinen Kos ja Ari-Pekka Matikainen Kos 9.00, 40) Lassi Tuominen Kos 9.07, 41) Rasmus Salminen Har 9.10, 42) Anttu Kostiainen Ait 9.20, 43) Leevi Katajala Kos 9.22, 44) Jussi Pasi Rau 9.25, 45) Aleksi Hietala Kos 9.28, 46) Jere Stenberg Kos 9.31, 47) Hugo Kämppi Kos 9.41, 48) Topias Syrjä Kos 9.43, 49) Aaron Hintikka Kos 9.45, 50) Lauri Hölsä Kos 9.51, 51) Eetu Suksia Rau 9.52, 52) Veeti Salomaa Kos 9.60, 53) Jonne Tähtinen Har 9.75, 54) Ville Ylinen Kos 9.79, 55) Maximilan Nurmi Har 9.84, 56) Aki Soukkio Kk 9.91, 57) Tatu Kankaanpää Kk 9.99, 58) Jussi Mattsson Rau 10.00, 59) Niko Rustill Kos 10.03, 60) Samuli Härkälä Rau 10.41, 61) Aatu Suksia Rau 10.51, 62) Jakub Rubacha Kk 11.05.

Pojat 1–2 lk. Pallonheitto 1) Niko Alen Ait 26.97, 2) Perttu Ahonen Ait 24.65, 3) Rene Lehmusvirta Kos 22.59, 4) Rasmus Salminen Har 22.17, 5) Akseli Närvänen Kos 21.73, 6) Tatu Kankaanpää Kk 19.97, 7) Leevi Kuikka Kos 19.34, 8) Kasper Tauranen Kos 19.30, 9) Roni Aittokumpu Kk 17.69, 10) Aleksi Hietala Kos 16.84, 11) Toivo Mäntysaari Kos 16.68, 12) Arttu Metsälä Kos 16.56, 13) Eetu Taipale Ait 16.29, 14) Akseli Niemi Rau 15.32, 15) Jalo Hermunen Ait 15.22, 16) Anttu Kostiainen Ait 14.84, 17) Samuel Enckell Ait 14.75, 18) Rasmus Vuorinen Kos 14.59, 19) Maximilian Nurmi Har 14.47, 20) Onni Kinnunen Kos 14.24, 21) Tomi Elfving Kk 13.94, 22) Veeti Vuorinen Kk 13.55, 23) Elias Metsälä Kos 13.31, 24) Atte Lehtelä Kos 13.13, 25) Matias Piiparinen Kos 12.69, 26) Dani Koskela Kos 12.67, 27) Ville Ylinen Kos 12.10, 28) Roni Helenius Kos 11.57, 29) Jere Stenberg Kos 11.39, 30) Vili Toivanen Ait 11.29, 31) Aapo Kihlström Ait 11.28, 32) Eetu Suksia Rau 11.07, 33) Julius Jussila Har 11.01, 34) Kasper Ketola Kos 11.00, 35) Niilo Rauhala Kos 10.95, 36) Elias Haavikko Har 10.87, 37) Ari-Pekka Matikainen Kos 10.58, 38) Jiri Laukkanen Kos 10.45, 39) Samuli Härkälä Rau 10.45, 40) Aaron Hintikka Kos 10.36, 41) Matias Nikkilä Ait 9.70, 42) Jussi Mattsson Rau 9.33, 43) Anton Loppinen Kos 9.30, 44) Lassi Tuominen Kos 9.14, 45) Leevi Katajala Kos 9.01, 46) Niko Rustill Kos 8.94, 47) Marko Pohja Kos 8.77, 48) Benja Koskela Kos 8.75, 49) Luka Laine Kos 8.69, 50) Pasi Jussi Rau 8.35, 51) Vili Laukkanen Kos 8.33, 52) Jakub Rubacha Kk 8.16, 53) Onni Tamminen Kos 7.87, 54) Akseli Salminen Kos 7.70, 55) Hugo Kämppi Kos 7.55, 56) Aki Soukkio Kk 7.54, 57) Lauri Hölsä Kos 7.38, 58) Jonne Tähtinen Har 7.28, 59) Aatu Suksia Rau 6.16, 60) Aleksi Kouhia Kos 5.09, 61) Ato Mattila Kos 5.06.

Pojat 1–2 lk. 400 m 1) Kasper Ketola Kos 1.32.3, 2) Toivo Mäntysaari Kos 1.36.6, 3) Atte Lehtelä Kos 1.37.1, 4) Jiri Laukkanen Kos 1.37.4, 5) Onni Kinnunen Kos 1.38.1, 6) Perttu Ahonen Ait 1.38.4, 7) Veeti Vuorinen Kk 1.39.1, 8) Roni Helenius Kos 1.39.4, 9) Niko Alen Ait 1.39.7, 10) Rene Lehmusvirta Kos 1.40.9, 11) Leevi Kuikka Kos 1.41.3, 12) Benja Koskela Kos 1.41.5, 13) Eetu Taipale Ait 1.41.9, 14) Matias Piiparinen Kos 1.42.3, 15) Aleksi Hietala Kos 1.45.0, 16) Kasper Tauranen Kos 1.45.4, 17) Rasmus Vuorinen Kos 1.45.6, 18) Jalo Hermunen Ait 1.45.9, 19) Dani Koskela Kos 1.47.0, 20) Ato Mattila Kos 1.47.3, 21) Aleksi Kouhia Kos 1.48.4, 22) Vili Toivanen Ait 1.48.8, 23) Toivo Martikainen Ait 1.49.7, 24) Arttu Metsälä Kos 1.50.9, 25) Julius Jussila Har 1.51.3, 26) Rasmus Salminen Har 1.52.2, 27) Elias Haavikko Har 1.55.5, 28) Akseli Niemi Rau 1.57.1, 29) Aapo Kihlström Ait 1.59.7, 30) Topias Syrjä Kos 2.01.3, 31) Roope Jaakkola Kos 2.08.9, 32) Kaapo Kallio Kos 2.13.2, 33) Aki Soukkio Kk 2.19.4, 34) Aatu Suksia Rau 2.20.6, 35) Jere Stenberg Kos 2.21.6, 36) Niko Rustill Kos 2.22.4, 37) Tatu Kankaanpää Kk 2.24.4, 38) Onni Tamminen Kos 2.32.9, 39) Maximilian Nurmi Har 2.36.6, 40) Eetu Suksia Rau 2.38.2, 41) Jakub Rubacha Kk 2.51.6, 42) Jonne Tähtinen Har 3.05.0.

Tytöt 3–4 lk. 60 m 1) Amanda Saltbacka Kos 9.81, 2) Elli Viitanen Kk 9.99, 3) Ida Jääskeläinen Har 10.05, 4) Aino Rukko Har 10.18, 5) Tina Sarelainena Har 10.20, 6) Matilda Saltbacka Kos 10.26, 7) Tytti-Maria Ojanperä Kos 10.29, 8) Ilona Sivenius Kos 10.30, 9) Mila Ketola Kos 10.48, 10) Aada-Liisa Huuhka Kos 10.60, 11) Aada-Maria Koivisto Har 10.67, 12) Seela Kanerva Kos 10.71, 13) Moona Lindholm Kos 10.72, 14) Viola Raatikainen Kos 10.74, 15) Hertta Judén Kos 10.84, 16) Viivi Mikkola Kos 10.87, 17) Saana Pasi Rau 10.93, 18) Sini Hirvonen Kos 11.07, 19) Iida Latikka Kos 11.09, 20) Heta Östring Kos 11.11, 21) Netta Lindholm Kk 11.13, 22) Netta Laukkanen Kos 11.27, 23) Helmi Peltonen Kk 11.33, 24) Milla Kähäri Kos 11.46, 25) Noora Iivonen Har 11.50, 26) Ella Järvinen Har 11.54, 27) Ines Lind Kos 11.55, 28) Vera Nieminen Kos 11.59, 29) Aino Hietala Kos 11.62, 30) Lea Wallgren Kos 11.63, 31) Veera Lohtander Har 11.67, 32) Katariina Siukola Kos 11.68, 33) Tuuli Kosonen Ait 11.78, 34) Sini Laine Kos 11.79, 35) Eerika Niemi Kos 11.83, 36) Aliina Tiala Kos 11.89, 37) Eevi Kallio Kos 11.90, 38) Martta Hölsä Kos 11.94, 39) Tessa Kuikka Kos 11.95, 40) Ella Jokinen Kos 11.96, 41) Miana Siljander Kos 12.29, 42) Netta Kallioinen Kos 12.35, 43) Oona Kjerf Har 12.42, 44) Heidi Mättö Ait 12.59, 45) Sara Kaukonen Kos 12.61, 46) Varpu Järvinen Kos 12.70, 47) Jinna Raulamo Kos 12.74, 48) Alisa Lehtelä Kos 12.75, 49) Heta Tainio Rau 12.81, 50) Venla Metsomäki Kk 12.82, 51) Saga Pajula Kos 12.85, 52) Pinja Helin Ait 12.95, 53) Alina Tervaniemi Rau 12.96, 54) Enni Niemi Kos 13.13.

Koulukisoissa pidetään reipasta tahtia. Mitan varressa ja vauhtiradan päässä ollaan valmiina, kun edellinen hyppääjä leiskauttaa hiekkakasaan. Kuva: Kalle Vaismaa.

Koulukisoissa pidetään reipasta tahtia. Mitan varressa ja vauhtiradan päässä ollaan valmiina, kun edellinen hyppääjä leiskauttaa hiekkakasaan. Kuva: Kalle Vaismaa.

Tytöt 3–4 lk. Pituushyppy 1) Ida Jääskeläinen Har 364, 2) Matilda Saltbacka Kos 339, 3) Amanda Saltbacka Kos 332, 4) Ilona Sivenius Kos 321, 5) Aada-Maria Koivisto Har 320, 6) Elli Viitanen Kk 318, 7) Aino Rukko Har 316, 8) Tina Sarelainena Har 312, 9) Mila Ketola Kos 309, 10) Seela Kanerva Kos 308, 11) Viola Raatikainen Kos 308, 12) Laura Räväsmäki Kos 306, 13) Aada-Liisa Huuhka Kos 297, 14) Moona Lindholm Kos 293, 15) Netta Lindholm Kk 287, 16) Helmi Järvi Rau 285, 17) Netta Laukkanen Kos 285, 18) Ines Lind Kos 281, 19) Heta Östring Kos 280, 20) Veera Lohtander Har 276, 21) Sini Hirvonen Kos 271, 22) Noora Iivonen Har 267, 23) Sini Laine Kos 262, Sara Sipilä Har 262, 25) Hertta Juden Kos 259, 26) Aada Kallio Kos 258, 27) Martta Hölsä Kos 257, 28) Katariina Siukola Kos 250, 29) Jinna Raulamo Kos 244, 30) Alisa Lehtelä Kos 243, 31) Saga Pajula Kos 239, 32) Aino Hietala Kos 238, 33) Ella Järvinen Har 234, 34) Enni Niemi Kos 234, 35) Oona Kjerf Har 232, 36) Eevi Kallio Kos 231, 37) Vera Nieminen Kos 231, 38) Anna-Sofia Hintikka Kos 231, 39) Milla Kähäri Kos 228, 40) Sara Kaukonen Kos 227, 41) Tessa Kuikka Kos 225, 42) Neea Frilander Kos 224, 43) Lea Wahlgren Kos 218, 44) Alina Terveniemi Rau 216, 45) Heta Tainio Rau 209, 46) Varpu Järvinen Kos 206, 47) Venla Metsomäki Kk 204, 48) Kiira Rönni Har 172, 49) Hilla Kallio Kos 166, 50) Hertta Raivio Kos 130.

Tytöt 3–4 lk. 400 m 1) Amanda Saltbacka Kos 1.18.2, 2) Elli Viitanen Kk 1.20.8, 3) Mila Ketola Kos 1.25.7, 4) Ilona Sivenius Kos ja Aada-Maria Koivisto Har 1.27.1, 6) Ida Jääskeläinen Har 1.27.7, 7) Viola Raatikainen Kos 1.31.6, 8) Neea Frilander Kos 1.32.0, 9) Hertta Juden Kos 1.32.7, 10) Tytti-Maria Ojanperä Kos 1.33.3, 11) Netta Laukkanen Kos 1.36.2, 12) Lea Wallgren Kos 1.37.0, 13) Eveliina Omes Kos 1.38.9, 14) Sara Sipilä Har 1.39.8, 15) Heta Östring Kos 1.41.4, 16) Milla Kähäri Kos 1.43.3, 17) Moona Lindholm Kos 1.44.5, 18) Eevi Kallio Kos 1.45.1, 19) Noora Iivonen Har 1.49.0, 20) Saga Pajula Kos 1.52.9, 21) Martta Hölsä Kos 1.53.3, 22) Heta Tainio Rau 1.56.0, 23) Alina Tervaniemi Rau 2.00.5.

Pojat 3–4 lk. 60 m 1) Kalle Äijälä Kos 9.39, 2) Arttu Ahimi Kos 9.49, 3) Aarni Kihlström Ait 9.83, 4) Roni Siitonen Kos 9.91, 5) Jesse Siitonen Kos 9.95, 6) Joona Taipale Ait 10.26, 7) Otso Helminen Kos 10.15, 8) Topi Mattila Kos 10.58, 9) Sakari Tauranen Kos 10.59, 10) Severi Penttinen Kos 10.74, 11) Heikki Haapaniemi Har 10.75, 12) Lauri Kotala Ait 10.76, 13) Santeri Piiparinen Kos 10.78, 14) Jesper Lehmusvirta Kos 10.78, 15) Urho Kaukonen Kos 10.78, 16) Nickolas Luck Kk 11.19, 17) Ville Romu Kos 11.23, 18) Valtteri Piekkari Kos 11.29, 19) Sisu Saari Kos 11.50, 20) Topias Rauhamäki Kos 11.55, 21) Elias Ilveskoski Kos 11.57, 22) Paavo Sjöstedt Kk 11.57, 23) Juho Kilpinen Kos 11.59, 24) Aaro Ylipää Ait 11.62, 25) Toni Reväsmäki Kos 11.85, 26) Sisu Viitanen Ait 11.92, 27) Ilmari Ahola Kos 11.96, 28) Hermanni Syrjänen Kos 12.00, 29) Onni Väänänen Har 12.03, 30) Tuukka Kuusi Kos 12.29, 31) Markus Nuut Kos 12.32, 32) Emil Penttilä Ait 12.56, 33) Eetu Veija Kos 12.59, 34) Akseli Sivenius Kos 12.68, 35) Jalmari Suoniemi Ait 13.36, 36) Antti Mattsson Rau 13.50, 37) Leo Peltola Kos 13.71, 38) Eerik Helander Kk 13.82, 39) Kalle Sorrela Kos 13.83, 40) Daniel Lehtinen Kos 14.03.

Koulujen yleisurheilukisoissa riittää tunnelmaa. Kaverit ja opettajat kannustavat kentän laidalla, kun kisaajat tekevät radalla parhaansa. Kuva: Kalle Vaismaa.

Koulujen yleisurheilukisoissa riittää tunnelmaa. Kaverit ja opettajat kannustavat kentän laidalla, kun kisaajat tekevät radalla parhaansa. Kuva: Kalle Vaismaa.

Pojat 3–4 lk. Pituushyppy 1) Kalle Äijälä Kos 382, 2) Joona Taipale Ait 352, 3) Santeri Piiparinen Kos 339, 4) Arttu Haimi Kos 338, 5) Sakari Tauranen Kos 328, 6) Topi Mattila Kos 328, 7) Jesper Lehmusvirta Kos 320, 8) Severi Penttinen Kos 310, 9) Lauri Kotala Ait 304, 10) Martti Tanila Kos 301, 11) Otso Helminen Kos 297, 12) Aaro Ylipää Ait 295, 13) Leo Peltola Kos 285, 14) Paavo Sjöstedt Kk 280, 15) Nickolas Luck Kk 278, 16) Ville Romu Kos 275, 17) Kimi Laine Kos 269, 18) Severi Salminen Kos 268, 19) Urho Kaukonen Kos 267, 20) Eemeli Leppämäki Har 267, 21) Ilmari Ahola Kos 262, 22) Oskari Rantanen Kos 260, 23) Elias Ilveskoski Kos 255, 24) Juho Kilpinen Kos 254, 25) Veikko Leppänen Kk 251, 26) Tobias Rauhamäki Kos 247, 27) Brandon Mursoo Kos 247, 28) Toni Reväsmäki Kos 245, 29) Elias Suutari Kos 245, 30) Sisu Saari Kos 238, 31) Valtteri Piekkari Kos 237, 32) Eemil Packalen Kos 230, 33) Tuukka Kuusi Kos 222, 34) Valtteri Heikkonen Kos 217, 35) Eetu Veija Kos 216, 36) Jere Niemi Kos 214, 37) Vili Nurmi Kk 208, 38) Jaro Männikk Kos 200, 39) Kalle Sorrela Kos 198, 40) Nikolaj Karlberg Kos 196, 41) Antti Mattsson Rau 178, 42) Ville Rantanen Kos 176, 43) Ville Harhala Kos 173, 44) Eerik Helander Kk 167.

Pojat 3–4 lk. 400 m 1) Kalle Äijälä Kos 1.13.2, 2) Roni Siitonen Kos 1.15.8, 3) Aarni Kihlström Ait 1.17.8, 4) Jesse Siitonen Kos 1.18.5, 5) Topi Mattila Kos 1.23.3, 6) Otso Helminen Kos 1.24.1, 7) Jesper Lehmusvirta Kos 1.24.3, 8) Joona Taipale Ait 1.26.1, 9) Arttu Haimi Kos 1.26.9, 10) Ville Romu Kos 1.28.0, 11) Valtteri Piekkari Kos 1.28.7, 12) Santeri Piiparinen Kos 1.29.2, 13) Heikki Haapaniemi Har 1.30.0, 14) Sakari Tauranen Kos 1.30.4, 15) Nickolas Luck Kk 1.31.9, 16) Paavo Sjöstedt Kk 1.36.7, 17) Severi Penttinen Kos 1.37.0, 18) Elias Ilveskoski Kos 1.41.5, 19) Veikko Leppänen Kk 1.43.2, 20) Ilmari Ahola Kos 1.44.3, 21) Aaro Ylipää Ait 1.44.9, 22) Markus Nuut Kos 1.48.4, 23) Tobias Rauhamäki Kos 1.49.0, 24) Toni Reväsmäki Kos 1.51.9, 25) Kalle Sorrela Kos 1.54.6, 26) Leo Peltola Kos 1.56.2.

Tytöt 5–6 lk. 60 m 1) Pinja Rönni Kos 9.45, 2) Julia Piekkari Kos 9.61, 3) Anni Pennanen Kos 9.70, 4) Nelli Paasio Kk 9.78, 5) Kaisla Penttilä Ait 10.24, 6) Venla Salmi Kk 10.32, 7) Annukka Linnainmaa Kos 10.24, 8) Viivi Taipale Ait 10.25, 9) Heta Haapaniemi Kos 10.27, 10) Taru Yltiö Kos 10.28, 11) Venla Nuuttila Rau 10.36, 12) Anna Ylinen Kos 10.43, 13) Diandra Asser Kos 10.47, 14) Venla Karhu Kos 10.57, 15) Henna Rautakoski Rau 10.59, 16) Emmiina Ruokonen Kos 10.64, 17) Alma Kämppi Kos 10.66, 18) Venla Helin Ait 10.66, 19) Jeny Hermunen Ait 10.71, 20) Vuokko Mattila Kos 10.73, 21) Enni Laaja Kos 10.79, 22) Linnea Kankila Kos 10.87, 23) Sara Iivonen Kos 10.90, 24) Iida Rautanen Kos 10.94, 25) Jenni Paija Kos 11.07, 26) Iida Koppana Kos 11.22, 27) Annika Koski Kos 11.23, 28) Oona Härkälä Kk 11.28, 29) Fanni Pikkuharju Kos 11.29, 30) Miranda Gummerus Kos 11.31, 31) Saana Lempinen Ait 11.35, 32) Sallamari Knuutinen Kos 11.43, 33) Ninni Palomurto Kos 11.50, 34) Ella Laukkanen Kos ja Karolina Pukszta Kos 11.60, 36) Eini Alenius Rau 11.64, 37) Sini Virta Kos 11.67, 38) Alisa Laine Kos 11.73, 39) Venla Pikkuhookana Kos 11.75, 40) Aada Pajula Kos 11.87, 41) Milja Metsomäki Kk 11.90, 42) Kirsi Ikonen Kk 11.92, 43) Hanna-Maria Väänänen Kos 11.94, 44) Aino Kallio Kos 11.98, 45) Iina Järvenpää Kos ja Alma Simola Kk 12.02, 47) Jenna Kallioinen Kos 12.22, 48) Laura Penttilä Kos 12.31, 49) Siiri Viitanen Ait 12.95.

Tytöt 5–6 lk. Kuula 1) Viivi Taipale Ait 9.00, 2) Siiri Kaukonen Kos 7.57, 3) Emmi Laurila Kos 6.92, 4) Iida Rautanen Kos 6.50, 5) Tinja Kankaanpää Kk 6.46, 6) Kaisla Penttilä Ait 6.41, 7) Ronja Kallioinen Kk 6.38, 8) Julia Piekkari Kos 5.85, 9) Alisa Laine Kos 5.80, 10) Kirsi Ikonen Kk 5.79, 11) Annukka Linnainmaa Kos 5.78, 12) Anna Sofia Lotta Kos 5.71, 13) Sallamari Knuutinen Kos 5.66, 14) Vilma Suominen Kos 5.45, 15) Anna Ylinen Kos 5.45, 16) Ella Laukkanen Kos 5.28, 17) Silja Tukiainen Kos 5.28, 18) Tanja Nummela Ait 5.18, 19) Henna Rautakoski Rau 4.95, 20) Eini Alenius Rau 4.89, 21) Diandra Asser Kos 4.84, 22) Miranda Gummerus Kos 4.83, 23) Aada Pajula Kos 4.78, 24) Siiri Jokinen Kos 4.69, 25) Helmi Dahl Kos 4.64, 26) Iida Koppana Kos 4.62, 27) Alma Simola Kk 4.57, 28) Karolina Pukszta Kos 4.46, 29) Venla Pikkuhookana Kos 4.21, 30) Venla Nuuttila Rau 4.18, 31) Laura Penttilä Kos 4.17, 32) Sanni Vaittinen Kos 4.05, 33) Vuokko Mattila Kos 3.92, 34) Milja Metsomäki Kk 3.75, 35) Elli-Sofia Anttila Kos 3.48, 36) Eveliina Rantanen Kos 3.36, 37) Nella-Maria Sievola Kos 3.17.

Tytöt 5–6 lk. 600 m 1) Jade Hermunen Ait 2.07.8, 2) Julia Piekkari Kos 2.09.9, 3) Siiri Kotanen Kos 2.13.5, 4) Kaisla Penttilä Ait 2.16.8, 5) Venla Salmi Kk 2.17.3, 6) Annukka Linnainmaa Kos 2.17.9, 7) Sofia Ellonen Kos 2.21.7, 8) Ella Laukkanen Kos 2.23.0, 9) Venla Nuuttila Rau 2.25.9, 10) Sara Jokinen Kos 2.26.9, 11) Anni Pennanen Kos 2.27.4, 12) Heta Haapaniemi Kos 2.28.6, 13) Anna Ylinen Kos 2.31.7, 14) Sara Iivonen Kos 2.32.1, 15) Eini Alenius Rau 2.39.9, 16) Viivi Taipale Ait 2.40.8, 17) Milja Metsomäki Kk 2.50.9, 18) Tara Ankerman Kos 2.54.3, 19) Iida Rautanen Kos 2.57.4.

Pojat 5–6 lk. 60 m 1) Aleksi Räväsmäki Kos 9.16, 2) Mikael Lohtander Kos 9.45, 3) Tuomas Huuho Kos 9.61, 4) Miika Uotila Kos 9.80, 5) Markus Tietäväinen Ait 9.84, 6) Osmo Penttilä Rau 9.88, 7) Olli Kataja Kos 9.96, 8) Rauli Aho Kos 10.04, 9) Jonatan Lohtander Kos 10.12, 10) Olli Piekkari Kos ja Mika Elfving Kk 10.20, 12) Valtteri Raatikainen Kos 10.21, 13) Silas Hintikka Kos 10.51, 14) Valtteri Nikkilä Ait 10.60, 15) Lassi Åby Kos 10.64, 16) Aaro Ahonen Ait 10.71, 17) Hannes Suutari Kos 10.90, 18) Petja Vaismaa Kos 10.95, 19) Akusti Lahnalahti Kk 11.00, 20) Eero Jaakkola Kos 11.37, 21) Eeli Nikkanen Kos 11.43, 22) Jali Aho Kos 11.50, 23) Tatu Partanen Kos 11.52, 24) Juhani Sievänen Kk 11.64, 25) Matias Virtanen Kos 11.66, 26) Akusti Penttilä Ait 11.82, 27) Leevi Jokinen Ait 11.90, 28) Eetu Koivuniemi Ait 11.93, 29) Elias Pispala Kos 11.95, 30) Juha Uotila Kos 11.96, 31) Aleksi Ahola Kk 12.23, 32) Aaro Korkiakangas Ait 12.30, 33) Leevi Mikkola Kk 16.10.

Pojat 5–6 lk. Kuula 1) Rauli Aho Kos 9.96, 2) Mikael Lohtander Kos 8.72, 3) Roni Haili Kk 7.92, 4) Aleksi Räväsmäki Kos 7.40, 5) Olli Piekkari Kos 7.04, 6) Valtteri Raatikainen Kos 6.72, 7) Jasper Jatuli Kos 6.67, 8) Valtteri Nikkilä Ait 6.61, 9) Timo Matilainen Rau 6.59, 10) Akusti Penttilä Ait 6.51, 11) Osmo Penttilä Rau 6.32, 12) Jani Lohtander Kos 6.30, 13) Jali Aho Kos 6.21, 14) Juha Uotila Kos 6.18, 15) Eeli Nikkanen Kos 5.79, 16) Jami Jussila Kos 5.77, 17) Scott Luck Kk 5.59, 18) Elias Pispala Kos 5.42, 19) Jonatan Lohtander Kos 5.38, 20) Veeti Karhu Kos 5.34, 21) Rony Valtonen Kos 5.32, 22) Aatu Stenman Kos 5.06, 23) Leo Kaukonen Kos 4.99, 24) Eero Jaakkola Kos 4.95, 25) Aleksi Ahola Kk 4.87, 26) Valtteri Myllö Kos 4.63, 27) Hannes Suutari Kos 4.48, 28) Leevi Teronen Kos 4.20, 29) Lassi Teronen Kos 3.58.

Pojat 5–6 lk. 600 m 1) Rauli Aho Kos 1.58.4, 2) Aleksi Räväsmäki Kos 2.01.4, 3) Valtteri Raatikainen Kos 2.02.7, 4) Tuomas Huuho Kos 2.07.1, 5) Markus Tietäväinen Ait 2.08.3, 6) Miika Uotila Kos 2.13.0, 7) Olli Piekkari Kos 2.13.6, 8) Olli Kataja Kos 2.23.6, 9) Juho Frilander Kos 2.27.2, 10) Aaro Korkiakangas Ait 2.30.9, 11) Akusti Penttilä Ait 2.35.1, 12) Eeli Nikkanen Kos 2.35.8, 13) Petja Vaismaa Kos 2.47.4, 14) Aleksi Ahola Kk 3.06.4.

Kentän laidat olivat täynnä yleisöä, kun koululaiset kisasivat pikamatkoilla. Kuva: Kalle Vaismaa.

Kentän laidat olivat täynnä yleisöä, kun koululaiset kisasivat pikamatkoilla. Kuva: Kalle Vaismaa.

Kommentit (2)

  1. Tommi Liljedahl

    Pälkäneen koulukisojen tuloksissa oli virhe, koska 3.–4. luokan tyttöjen 60 metrin finaalin mitätöitiin järjestäjän teknisen virheen vuoksi ja voimaan alkuerien jäivät alkuerien tulokset. Tulokset korjattu kuuden kärjen osalta: 1) Elli Viitanen Kk 9,99, 2) Ida Jääskeläinen Kos 10,05, 3) Amanda Saltbacka Kos 10,17, 4) Aino Rukko Har 10,18, 5) Tina Sarelainena Har 10,20, 6) Matilda Saltbacka Kos 10,26.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?