Eläkeliitto: Kolmen piirin pelaajat kokoontuivat Luopioisiin

Noormarkku hallitsi bocciaturnausta

Sydänhämeen naiset Annikki Vesterinen, Eeva-Liisa Nummela ja Hilkka Hämäläinen ottivat hopeaa naisten sarjassa.

Sydänhämeen nelosjoukkueen Markku Saarela tähtäilee ja Jaakko Sjöstedt (vasemmalla) odottaa vuoroaan. Joukkue jäi alkulohkossaan kolmanneksi, eikä selvinnyt jatkoon. Samoin kävi isäntien joukkueille myös muissa alkulohkoissa.

Eläkeliiton Noormarkun yhdistys hallitsi Luopioisissa maalis–huhtikuun vaihteessa pelattua bocciaturnausta. Suomen mestaruuksiakin voittaneet noormarkkulaiset voittivat kaikki ottelut miesten sarjassa.

Etelä-Hämeen, Satakunnan ja Pirkanmaan piirien turnausta isännöinyt Sydänhämeen yhdistys oli kohtelias isäntä. Miesjoukkueet jäivät alkulohkoissaan sijoille 3–5, eivätkä edenneet välieriin. Naisten joukkueet pokkasivat hopeaa ja pronssia Forssan yhdistyksen jälkeen.

Kolmen piirin bocciaturnaus kisattiin Luja-Lukko Areenalla. Kun kaukalo purettiin pois tieltä, rinnakkain saatiin sopimaan kuusi kenttää.

Järjestelytehtävissä häärineet isännät heittivät turnauksessa alakanttiin. Sydänhämeen yhdistyksen kolmikot jäivät kaikissa miesten alkulohkoissa sijoille 3–5.

Loppuotteluun etenivät Noormarkku ja Akaa, pronssiottelussa Köyliö kukisti Längelmäen.

Kovempiin palloihin tottunut Akaan joukkue hävisi alkulohkossa Längelmäelle, mutta välieriin mennessä akaalaisten heittokäsi saatiin kalibroitua kohdalleen. Köyliön ja Ruoveden kukistaneet akaalaiset etenivät finaaliin, jossa vastaan tullut Noormarkku oli hoitanut alkulohkon ja välierät tappiotta.

Turnauksen ennakkosuosikki hoiti myös finaalin vakuuttavasti: Noormarkku vei voiton. Jopa 15 tuntia viikossa heittävään ”puoliammattilaisjoukkueeseen” kuuluivat Pertti Lavapuro, Seppo Vuorela ja Jukka Hatanpää. Akaan hopeajoukkueessa heittivät Leo Virtanen, Erkki Baldauf ja Tapani Lampela.

Naisten sarjan voiton ratkaisivat Forssan eduksi Paula Arvela, Maija Strand ja Anneli Saaristo. Hopeaa heittäneessä Sydänhämeen ykkösjoukkueeseen kuuluivat Annikki Vesterinen, Eeva-Liisa Nummela ja Hilkka Hämäläinen. Pronssia pokkasi kakkosjoukkue Anja Anttila, Pirjo Turunen ja Mirja Hämäläinen.

Tunnelmallinen ja onnistunut turnauspäivä saanee jatkoa myös tulevina vuosina. Etelä-Hämeen, Pirkanmaan ja Satakunnan boccian pelaajat vakuuttivat lähtevänsä entistä isommalla joukolla mukaan, jos sellainen järjestyy.

 

Eläkeliiton Pirkanmaan, Etelä-Hämeen ja Satakunnan piirien bocciaturnaus Luja-Lukko Areenalla 30.3.

Naisten sarjan mitalistit Forssa, Sydänhäme 1 ja Sydänhäme 2.

Naiset 1) Forssa, 2) Sydänhäme 1 (Annikki Vesterinen, Eeva-Liisa Nummela, Hilkka Hämäläinen), 3) Sydänhäme 2 (Anja Anttila, Pirjo Turunen, Mirja Hämäläinen), 4) Längelmäki, 5) Sydänhäme 3 (Anja Nord, Helena Saarinen, Irma Myllymäki), 6) Ikaalinen, 7) Ruovesi.

Miehet 1) Noormarkku, 2) Akaa, 3) Köyliö, 4) Längelmäki.

Alkulohko A 1) Längelmäki, 2) Akaa, 3) Sydänhäme 1 (Reino Stenman, Seppo Mäkinen, Eino Anttila), 4) Sydänhäme 5 (Erkki Kolu, Mauno Nord, Antero Hämäläinen), 5) Suodenniemi.

Alkulohko B 1) Köyliö, 2) Forssa, 3) Sydänhäme 4 (Markku Saarela, Olli Käenniemi, Jaakko Sjöstedt), 4) Lavia, 5) Jämijärvi.

Alkulohko C 1) Noormarkku, 2) Ruovesi, 3) Sydänhäme 3 (Esko Karhu, Mikko Helminen, Tapio Heino), 4) Ikaalinen, 5) Sydänhäme 2 (Jukka Lindfors, Timo Kyttälä, Antti Ylinen).

Luja-Lukko Areenalle saatiin kuusi kenttää rinnakkain, kun salibandykaukalo purettiin alta pois.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?