Niinistön kampanjaa vedetään Kangasalta

Toista kuusivuotiskautta hakevan tasavallan presidentti Sauli Niinistön vaalikampanjaa vedetään tälläkin kertaa Kangasalta käsin. Edellisvaaleissa vaalipäällikkönä toimi Pirkko-Liisa Ollila, nyt valitsijayhdistyksen asiamieheksi ryhtyy hänen miehensä Heikki A. Ollila. Tampere-talon johtotehtävistä eläkkeelle jäänyt ”Piko” Ollila on yhdistyksen vara-asiamies.

Niinistö ilmoitti maanantaina, ettei hän lähde ensi vuoden vaaleihin kokoomuksen, vaan valitsijayhdistyksen ehdokkaana. Yhdistyksen perustaminen vaatii nimien keräämistä vähintään 20 000 kansalaiselta.

Pirkko-Liisa ja Heikki A Ollila evästivät kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpoa kuntavaalien alla Pälkäneellä.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?