Bike Festit kiinnostivat Sappeessa

Meno Sappeessa oli vauhdikasta, ja sorakin lensi.

Viime viikonloppuna ajetut Bike Festit keräsivät mukavasti sekä yleisöä että kilpailijoita. Alamäkiajon ja MTB-enduron kokosivat Sappeelle kaikkiaan yli tuhat henkilöä.

– Kaikki meni suunnitelmien mukaan. Kilpailuissa oli mukavasti osanottajia, ja etenkin alamäkiajon SM-kilpailut houkuttelivat reitin varrelle paljon katsojia, Kosti Puurunen Sappeen matkailukeskuksesta miettii.

Alamäkiajon lisäksi viikonvaihteessa kilpailtiin Dual Slalomissa sekä MTB-enduro -kilpailun ja rentomielisen ketjuttoman Chainless-kilpailun merkeissä.

– Näin festien jälkeen tunnelmat ovat oikein hyvät. Ensi vuoden tapahtuma on jo mielessä ja sen suunnittelu aloitetaankin jo loppukesästä, Puurunen kertoo.

Sappee Bike fest järjestettiin tänä kesänä toista kertaa.

Alamäkiajon Suomi-Cup 2017:

Miehet ELITE: 1) Visa Linnala KAF 0:53,70, 2) Ville Ormo DHT 0:54,04, 3) Eero Saarela RR 0:56,83, 4) Anssi Koskinen RR 0:57,31, 5) Jonne Mäkelä DHT 0:58,40, 6) Antti Ukkonen SMTB 0:59,15, 7) Dennis Stenbäck TaBC 1:00,41, 8) Tuomo Kivekäs DHT 1:02,91, 9) Aapo Soukkio TaBC 1:15,61, 10) Petteri Leivo HHCMB 1:21,17.

Naiset: 1) Jasmin Kansikas Sladi 1:09,78, 2) Eeva Pöllänen DHT 1:10,58, 3) Salli Saimovaara RR 1:11,00, 4) Manon Mariaud SMTB 1:19,06.

M16: 1) Tarmo Ryynänen DHT 0:56,21, 2) Onni Rainio JyPS 0:56,61, 3) Tuukka Westerholm Sladi 0:57,64, 4) Eetu Frilander DHT 0:58,92, 5) Eemil Meckelborg SMTB 1:01,69, 6) Peetu Haverinen DHT 1:01,94, 7) Alex Markkanen DHT 1:06,95, 8) Onni Aarnio TVC 1:31,09.

M30: 1) Matti Virtanen TuSla 0:58,87, 2) Kokkonen Leo ridingJKL 0:58,91, 3) Eki Vainikka RR 0:59,66, 4) Aki Romppanen MTBCF 1:00,58, 5) Iikka Ahonen SMTB 1:01,77, 6) Karri Koskitanner KangKi 1:02,76, 7) Paavo Saarela RR 1:04,31, 8) Joona Noutere DHT 1:04,45, 9) Risto Ennevaara DHT 1:04,57, 10) Jari Susimaa IK-32 1:10,62.

M14: 1) Veeti Heinonen DHT 1:00,08, 2) Kalle Nieminen DHT 1:00,55, 3) Aapo Latva-Hoiska SMTB 1:11,90, 4) Rasmus Edgren DHT 1:17,95, 5) Eero Hedman OP-P 1:18,47, 6) Hugo Heikkonen DHT 1:18,99.

M12: 1) Samu Kauppinen Sladi 1:10,87, 2) Ville Nieminen DHT 1:13,30, 3) Eliel Maukonen KangKi 2:03,40.

M10: 1) Nooa Keisu Sladi 1:28,89, 2) Samu Virtanen HHCMB 1:34,01.

Avoin: 1) Andris-Toomas Martinson U-TeamDH 1:00,10, 2) Hannes Niemelä Sladi 1:00,12, 3) Sami Maukonen KangKi 1:00,16, 4) Lampinen Tomi 1:01,49, 5) Veikka Väyrynen 1:03,10, 6) Vesa Sammalisto KangKi 1:03,58, 7) Ville Jurvelin 1:04,21, 8) Arttu Laine 1:04,52, 9) Markus Pulkkinen 1:05,13, 10) Heikki Ankkuri 1:07,20, 11) Henri Immonen 1:07,36, 12) Markus Heikkinen SMTB 1:08,26, 13) Eetu Heikkilä 1:09,25, 14) Jukka Rautanen Sladi 1:10,55, 15) Kaspar Gröön U-TeamDH 1:11,10, 16) Marianna Hietamäki 1:11,69, 17) Allar Kivisaari U-TeamDH 1:15,49, 18) Ville Nikunen 1:16,18.

MTB Enduro:

Pro: 1) Petteri Leivo 16:10.00, 2) Sami Autero 16:14.00, Veli-Pekka Juntunen 16:14.00, 4) Marko Melko 16:19.00, 5) Antti Känsälä 16:54.00, 6) Mikko Jokinen 16:56.00, 7) Vesa Ulvila 17:09.00, 8) Johannes Raukola 17:13.00, 9) Jukka Mäennenä 17:21.00, 10) Sakari Hinkkala  17:30.00 , 11) Niko Jokela  17:31.00, 12) Riku Backända 17:42.00, 13) Dennis Stenbäck 17:43.00, 14) Markus Pulkkinen 17:46.00, 15) Erno Mäkelä 17:50.00, 16) Iikka Ahonen 17:51.00, 17) Lauri Tiittula 18:02.00, 18) Janne Penttilä 18:04.00, 19) Antti Nousiainen  18:06.00,  20) Ville Knuutinen 18:14.00, 21) Samuli Hellberg 18:16.00, 22) Eero Honkala 18:39.00, 23) Simo-Pekka Tuure 19:07.00, 24) Henri Huupponen 19:10.00, 25) Pauli Vartiainen 19:16.00,   26) Janne Lassila 19:27.00, 27) Santeri Savolainen 19:29.00, 28) Ville Varis 19:36.00, 29) Markus Kajander 19:49.00, 30) Mikko Piispa 19:51.00, 31) Sampo Leikas 19:58.00, 32) Jani Käyhty 20:03.00, 33) Aleksis Chavez 20:10.00, 34) Lauri Lammi 20:49.00, 35) Markus Nybäck 21:05.00, 36) Santeri Mäkinen 22:47.00, 37) Teemu Nieminen 27:19.00. Lähti: 39, keskeytti: 1, hylätty: 1.

Lady: 1) Anni Mononen 19:44.00, 2) Sini Nurmi 22:52.00, 3) Anne Luukkonen 23:38.00, 4) Sari Jokinen 24:04.00, 5) Helena Lemström 24:16.00.

Rookie: 1) Erkki Suokonautio 13:09.00, 2) Marko Kanerva 13:19.00, 3) Teemu Järvenpää 13:50.00, 4) Henri Tirkkonen 14:03.00, 5) Antti Lehtinen 14:22.00, 6) Sami Pasanen 14:30.00, 7) Teemu Korhonen 14:34.00, 8) Toni Backlund 14:37.00, 9) Mika Valonen 14:52.00, Antti Keskinen 14:52.00, 11) Juuso Alm 15:07.00, 12) Juho Jussilainen 15:14.00, 13) Ilpo Heiskanen 15:44.00, 14) Mika Volotinen 16:33.00, 15) Jani Tossavainen 17:04.00, 16) Arttu Palola 17:41.00, 17) Oscar Strang 20:38.00. Lähti: 18, keskeytti: 0, hylätty: 1.

Yleinen: 1) Huikuri Ville 17:12, 2) Kettunen Juhani 17:40, 3) Leivo Petteri 18:01, 4) Ukkonen Antti 18:01, 5) Salomaa Aleksi 18:10, 6) Juntunen Vellu 18:11, 7) Jurs Petrik 18:16, 8) Autero Sami 18:26, 9) Mäennenä Jukka 18:28, 10) Virta Vesa 18:36, 11) Stenbäck Dennis 18:42, 12) Salokuusi Tero 18:59, 13) Wallin Marko 19:00, 14) Jokinen Mikko 19:08, 15) Luttinen Eikku 19:12, 16) Turunen Pasi 19:22, 17) Hietakangas Jukka 19:39, 18) Lämsä Pietro 19:41, 19) Pulkkinen Markus 19:41, 20) Korhonen Ville 19:43, 21) Räty Mikko 19:43, 22) Penttilä Janne 19:44, 23) Greis Otto 19:50, 24) Mäkinen Henrik 19:55, 25) Keskinen Antti 19:56, 26) Maittila Jussi 19:56, 27) Vacker Suvi 19:59, 28) Nousiainen Petteri 20:02, 29) Karttunen Juuso 20:03, 30) Syrjälä Aki 20:07, 31) Hinkkala Sakari Kuhmalahden Kisa 20:25, 32) Tirkkonen Henri 20:27, 33) Kettunen Heikki 20:36, 34) Mäkinen Antti 20:39, 35) Härkönen Kaisa 20:40, 36) Tuure Simo-Pekka 20:43, 37) Korkea-aho Aleksi 20:49, 38) Tiimonen Tuomo 21:18, 39) Hyvärinen Jukka 21:42, 40) Ketonen Mikko 21:47, 41) Tossavainen Jani 21:54, 42) Korhonen Teemu 21:57, 43) Valonen Mika 22:01, 44) Möttönen Tomi Kaupin Kanuunat 22:03, 45) Nykänen Tuomas 22:03, 46) Huhtala Juha HHCMB 22:09, 47) Laitaharju Tommi 22:27,   48) Melkko Hanna 22:34, 49) Nousiainen Antti 22:49, 50) Knuutinen Ville 23:04, 51) Möykkynen Hanna 24:00, 52) Teittinen Samuli 24:11, 53) Lehtimäki Tuuli 24:32, 54) Juutikka Jouni  24:43, 55) Jokinen Sari 26:54, 56) Valonen Anne 27:01, 57) Piispa Mikko 36:48. Lähti: 63, keskeytti :3, hylätty: 3.

Naiset: 1) Vacker Suvi 19:59, 2) Härkönen Kaisa 20:40, 3) Melkko Hanna 22:34, 4) Möykkynen Hanna 24:00, 5) Lehtimäki Tuuli 24:32, 6) Jokinen Sari 26:54, 7) Valonen Anne 27:01. Lähti: 8, keskeytti: 1, hylätty: 0.

Harraste: 1) Jokinen Sasu 14:43, 2) Suojanen Aslak 14:55, 3) Niemeläinen Janne 15:03, 4) Fagerström Rasmus 15:07, 5)  Korhonen Lauri 15:11, 6) Hellman Kim 15:41, 7) Liljaranta Eemeli 16:00, 8) Väänänen Lasse 16:01, 9) Liimatainen Jari 16:09, 10) Holmikari Jani 16:13, 11) Kolari Janne 16:21, 12) Korpela Rami 16:31, 13) Latva-Hoiska Aapo 16:53, 14) Palola Arttu 17:01, 15) Isokangas Juha 17:08,  16) Kerola Taneli 17:13, 17) Saren Marko 17:58, 18) Nakari Olli 17:59, 19) Piispa Aleksi 18:01, 20) Laine Immo 18:14, 21) Aarnio Onni 18:33, 22) Kettunen Nuutti 19:31, 23) Rissanen Jenni 20:38, 24) Meckelborg Max 20:54, 25) Hakanpää Ken 23:06.  Lähti: 30, keskeytti: 0, hylätty: 5.

Chainless:

1) Matti Lehikoinen 01:09, 2) Juhani Kettunen 01:13, 3) Petrik Jurs 01:14, 4) Marko Wallin 01:15, 5) Aki Syrjälä 01:16, Antti Ukkonen 01:16, Särkilahti 01:16, 8) Henrik Mäkinen 01:17, Mikko Räty 01:17, 10)  Sami Niemi 01:18, Mikko Jokinen 01:18, Aslak Suojanen 01:18, 13) Heikki Kettunen 01:19, Rasmus Fagerström 01:19, Suvi Vacker 01:19, Simo-Pekka Tuure 01:19, 17) Visala 01:20, Petteri Nousiainen 01:20, Pasi Turunen 01:20, 20) Eemeli Liljaranta 01:21, 21) Sasu Jokinen 01:22, Nikunen 01:22, Otto Greis 01:22, 24) Tuomo Tiimonen 01:23, 25) Mikko Ketonen 01:24, Jukka Hyvärinen 01:24, 27) Anne Valonen 01:25, Petteri Leivo 01:25, 29) Taneli Kerola 01:27, 30) Ken Hakanpää 01:30, 31) Sari Jokinen 01:31. Lähti: 31,  keskeytti: 0, hylätty: 0.

 

 

 

 

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?