Arvostettu harrastuspalkinto Vehoniemenharjulle

Loska-ajon vanhin veteraanikuorma-auto, Chevrolet Capitol Truck 1928 lähtövalmiudessa riihimäkeläisessä aamuhämärässä. Kuva: Veikko Hoppula

Suomalaista hyötyajoneuvoperinnettä vaalivan ja kuorma-autohistoriaa tallentavan valtakunnallisen järjestön syyskokouksessa vuonna 1996 pyysi kangasalalainen veteraanimobilisti Olavi Sallinen (1932-2014) puheenvuoroa esittäen huolestumisensa vanhimpien ajokkien katoamisesta ajan mittaan yhdistyksen kokoontumistapahtumista. Nuoremmilla, nipin napin museoajoneuvon ikärajoitukset täyttävillä ajokeilla on toki leppoisampi loskakeleissäkin ajella, mutta silloin ei yleisö pääse tutustumaan niihin tosihaasteisiin, joiden kanssa entisajan ammattiautoilijat ovat joutuneet työkseen painiskelemaan. Alan harrastajia aktivoidakseen asetti Sallinen näyttävän pokaalin luovutettavaksi kiertopalkintona henkilölle, joka kulloinkin vanhimmalla kuorma-autolla osallistuu Veteraanikuorma-autoseura ry:n vuotuiseen Loska-ajoon. Samalla ajoneuvolla palkinnon voi saada itselleen vain yhden kerran. Erillinen, metallinen tunnustuslaatta jää voittajalle pysyväksi henkilökohtaiseksi muistoksi.

Arvokkaiden museoajokkien esiin tuominen syksyn ankeimpien rapakelien aikaan oli sekin Olavi Sallisen idea. Koska jäsenistön joka tapauksessa pitää kokoontua jonnekin yhdistyksen asioista päättämään, miksi emme kokoontuisi museoajoneuvoinemme. Saavat muutkin herkistellä nostalgisia nuoruusmuistojaan ja tutustua tämän alan kulttuuriperinteeseen. Kuraa pelkääville Sallinen sanoi, että ”eihän silloinkaan kelin mukaan ollut varaa ajoon lähtöä päättää, kun näillä autoilla leipä hankittiin!”

Tämänvuotinen Loska-ajo ajettiin 130 museokuorma-auton voimin lokakuun viimeisenä viikonloppuna kirjaimellisesti tapahtumanimikkeen mukaisissa olosuhteissa reitillä Riihimäki – Loppi – Karkkila – Nurmijärvi – Tuusula. Aamun pimeydessä alkaneen matkan varrella oli sopivassa määrin tarjolla mäkisiä sorateitä, tiukkoja kaarteita, lumisohjoa ja vesisadetta, jotka pitivät varmasti kuljettajien aistit valppaina. Varsinkaan vanhempien autojen kapeat, vuosikymmenten kovettamat renkaat eivät tien pinnasta juuri kitkaa kohdanneet. Koko joukon vanhimmalla ajokilla selvitti tapahtuman Leila Suutarinen vuoden 1928 -mallisella Chevrolet Capitol Truck -rekanvetäjällä. Pienoista (ansaittua!) ylpeyttä rinnassaan tuntien pokkasi Suutarinen Tuusulassa isänsä asettaman palkinnon, onhan hänen ajokkinsakin tärkeä osa perheen omaa historiaa. Samanlaisella autolla aloitti kuorma-autoilijan uransa aikoinaan hänen isoisänsä Kivennavan Ahjärvellä, Karjalankannaksella.

Loska-ajon päätteeksi toi Letukka niin onnellisen kuljettajansa kuin komean pokaalinkin kunnialla takaisin Vehoniemen Automuseolle, jossa se lepäilee odottaen ensi kesää ja omaa 90-vuotisjuhlaansa.

Veikko Hoppula

 

Kommentoi

XHTML: Voit käyttää näitä tägejä: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>