Liikuttava juhla oman väen kesken

50 vuoden virstanpylvästä juhlinut Kangasalan Urheilijat -68 keräsi seuraväkeä juhlimaan kahteenkin otteeseen viime viikonloppuna. Pitkäjärven koulu toimi ensin lauantaipäivänä lapsille suunnatun juhlan päänäyttämönä: omien ryhmien esitysten lisäksi yleisöä sävähdyttivät taikurin lisäksi erilaiset toiminnalliset touhupisteet. Astetta virallisemmassa iltajuhlassa julkistettiin seuran 50-vuotishistoriikki, palkittiin seura-aktiiveja ja julkistettiin seuran uusi lippu väreineen.

KU-maskotin ei tarvinnut viettää iltapäivää yksin Pitkäjärvellä.

Taikuus säväytti, kun Timo Tiikkainen veti hihastaan – tai oikeastaan ilmasta – suuret setelit.

Uuden ilmeen myötä juhlassa paljastui, että punaisissa, mustissa ja valkoisissa asuissa eri lajeissa viime aikoina kilpaillutta KU-68:aa edustetaan jatkossa vihreisiin sonnustautuneena.

Pitkäjärven koulun yläkerrassa seikkailtiin avaruusmatkalla. Tässä kierretään avaruuskiviä, jotka joidenkin astronauttien mielestä tuntuivat hieman jumppapalloilta.

 

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?