
Elisabetilla on kotona kuusi shakkilautaa. Laudat ovat erikokoisia ja eri materiaaleista tehtyjä. – Yksi on sellainen rullattava, jonka voi ottaa matkallekin mukaan, tamperelaista Tammer-shakkia edustava Elisabet kertoo.
Pälkäneläinen Elisabet Hollmérus pelasi Turussa 4-päiväisissä shakin nuorten SM-kisoissa loistoturnauksen. Hän sai kaulaansa kaksi SM-mitalia U14 -sarjasta.
Hän ei kärsinyt turnauksessa yhtään tappiota. Tällä voittokululla tuli tyttöjen Suomen mestaruus ja yleisen sarjan pronssi.
U14-sarjaan osallistui 23 nuorta shakinpelaajaa. Palkinnoksi voitosta Elisabet Hollmérus saa shakkiliittolta edustusmatkan kansainvälisiin arvokisoihin. Hän suunnittelee lähtevänsä elokuussa pidettäviin EM-kisoihin Slovakiaan.
Tämä sisältö on lehden tilaajille.
SHL DIGI tutustumistarjous 8 viikkoa 3,90 €.
Viimeisimmät kommentit