Rauniokirkon ikkuna-aukkojen korjaustyöt on aloitettu – Jukolan kävijöihin varaudutaan ylimääräisillä oppailla

Museoviraston väki, rauniokirkon suojeluyhdistyksen hallitus, konservaattori Virve Suominen ja muurari Olli Käenniemi katsastivat tilanteen toukokuussa.

Pälkäneen rauniokirkon suojeluyhdistys on nyt käynyt kesän korjaustöiden kartoitusta Museoviraston edustajien, konservaattori Virve Suomisen ja muurari Olli Käenniemen kanssa. Raunioiden nykytilanteesta tehtiin katselmus ja työjärjestys käytiin yhdessä läpi.

Korjaustyöt  tulivat vihdoin mahdollisiksi, kun Pyhän Mikaelin kirkko sai Pirkan Helmeltä 11 200 euroa avustusta. Rahat kohdennetaan muurien korjaamiseen.

Muurari Käenniemi aloitti  viime viikolla runkohuoneen pohjoissivun ikkuna-aukkojen korjaustyöt.

Pyhän Mikaelin kirkolle kuuluu muutenkin hyvää, sillä sen siivoustalkoisiin osallistui mukavasti vapaaehtoisia. Parkkialueen tienoo saatiin siistittyä raivaussahalla.

– Saimme Matti Norokorvelta lavan, johon keräsimme raivausjätteen. Erittäin tärkeänä apuna meillä oli Maatalousyhtymä Romun Avanti kuljettajineen.  Kärjenniemen Konepalvelu Oy lahjoitti soran, joka leviteltiin alueen kulkuväylille. Puutavaran siirtäminen helpottui konevoimin, rauniokirkon suojeluyhdistyksen puheenjohtaja Carita Lindholm kiittelee.

Talkoilla siistiytyivät niin kirkon sisäpuoli, ulkopuoli, kuin parkkialuekin. Ehjiä pressuja mm. puutavaran suojaksi yhdistys sai lahjoituksena Matti Vainiolta, Sonja Kaskelta, Kangasalan HRK:Oy:ltä ja Rakennus-Perolahti Oy:ltä.

Vuolijokelainen Juha Lehtelä lahjoitti käsintehtyjä, ehjiä ja hyvinputsattuja tiiliä.

Toukokuun lopulla rauniokirkkoon suunniteltu Maria Ylipään, Marzi Nymanin  sekä Jukka ja Tove Leppilammen konsertti siirtyi viileän sään vuoksi pääkirkkoon, jossa yhdistyksen väki talkoili niin lipun- kuin kahvimyynnisäkin.

Tulevana viikonloppuna Rauniokirkolle odotetaan paljon kävijöitä, kun Jukola houkuttelee lähistölle kymmeniä tuhansia ihmisiä. Yhdistyksen vapaaehtoiset jäsenet päivystävät kirkolla oppaina.

Aiheesta lisää: Rauniokirkolle napsahti vihdoin korjausrahaa – Murskelahjoitus saadaan Roholan työmaalta

Suojeluyhdistyksen uuden puheenjohtajan esittely: Rauniokirkon kattounelma elää vahvana

TERVE!

Tämä sisältö on lehden tilaajille.
SHL DIGI tutustumistarjous 8 viikkoa 3,90 €.