Suomi-Venäjä-Seuran Kangasalan osasto retkeili Tuusulanjärvellä

Suomi-Venäjä-seuran Kangasalan osasto retkeili taiteilijakodeissa. Kuva: Arja Ahtee.

Suomi-Venäjä-Seuran Kangasalan osaston kevätretki suuntautui tänä vuonna Tuusulanjärven taiteilijakoteihin.

Kohteina olivat Sibeliuksen Ainola, Juhani Ahon Ahola ja vasta viime vuonna yleisölle osittain avattu Eero Järnefeltin ateljeekoti Suviranta.

Lisäksi tutustuttiin Järvenpään taidemuseon näyttelyyn ”Sadejuovia ja pilvisäteitä – taiteilijoiden taivaat meteorologin silmin”, jossa oli mm. Tuusulassa vaikuttaneiden Eero Järnefeltin, Pekka Halosen ja Venny Soldan-Brofeldtin töitä. Sää suosi retkeä erinomaisesti, joten matkalla saatiin nauttia niin keväisen luonnon kauneudesta kuin kulttuuristakin. Kuvassa odotellaan opastuksen alkamista vehreässä Ainolan puutarhassa.

Mirjaliisa Kilpelä (SVS Kangasalan osaston sihteeri)
Kuvaaja: Arja Ahtee (SVS Kangasalan osaston varapuheenjohtaja

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?