Luja-Lukon Martta Mattila pukkasi 10-vuotiaiden mestaruuden pm-kisoissa

Pälkäneen Luja-Lukkoa edusti iloinen joukko yleisurheilijoita Hämeen sisulisähuipentumassa Tampereen Ratinassa.

Hämeen seudun yleisurheilun henkilökohtaiset piirinmestaruudet kisailtiin helteisellä Tampereella Ratinan stadionilla HämSYn sisulisähuipentumassa 27.–28.7.

Pälkäneen Luja-Lukkoa kilpailuihin lähti edustamaan aika mukavan suuri joukko eri ikäisiä urheilijoita. Omia ennätyksiä saatiin päivitettyä useissa lajeissa, ja piirinmestaruusmitaleita ja pistesijoja tuli reilusti. Kannustusjoukot tsemppasivat urheilijoita.  Hienosti Luja-Lukon väki aurinkoisen viikonlopun urakkansa hoiti.

P13 Pituus/LJ: 1) Eeti Hänninen, HämeenlTa 4,84, 2) Niklas Piirainen, TampPy 4,70, 3) Kalle Äijälä, PälkLL 4,69

P13 Kuula/SP: 1) Kalle Äijälä, PälkLL 12,44, 2) Aleksi Jokela, TammRy 11,69, 3) Arda Aydin, HämeenlTa 10,91, 4) Topi Mattila, PälkLL 9,75, 6) Joona Taipale, PälkLL 8,30

P13 Kiekko/DT: 1) Kalle Äijälä, PälkLL 45,25, 2) Otso Luodeslampi, LempKiYU 32,78, 3) Eeti Hänninen, HämeenlTa 28,20, 6) Joona Taipale, PälkLL 26,44,
8) Topi Mattila, PälkLL 25,92

P13 Moukari/HT: 1) Aleksi Jokela, TammRy 43,33, 2) Kalle Äijälä, PälkLL 40,98, 3) Otso Luodeslampi, LempKiYU 40,36, 6) Joona Taipale, PälkLL 22,53,
7) Topi Mattila, PälkLL 20,45

P13 Keihäs/JT: 1) Ville Rekola, TammRy 42,39, 2) Juho Touru, ForssSa 41,83, 3) Joona Salminen, TammRy 37,56, 8) Joona Taipale, PälkLL 27,22, 9) Topi Mattila, PälkLL 23,07

P10 Korkeus/HJ: 1) Pekka Koskela, KangKi 1,28, 2) Eemeli Raunio, TampPy 1,25, 3) Eetu Lietsala, OrivPo 1,16, 10) Eetu Taipale, PälkLL 1,00

P10 Kuula/SP: 1) Janne Verho, KangKi 7,46, 2) Eetu Lietsala, OrivPo 7,36, 3) Jyri Mäkelä, NokU 7,16, 8) Eetu Taipale, PälkLL 5,27

P10 Kiekko/DT: 1) Tomas Timonen, KangU 24,49, 2) Eelis Hartikainen, TampPy 20,97, 3) Janne Verho, KangKi 20,60, 7) Eetu Taipale, PälkLL 15,31

P10 Keihäs/JT: 1) Juho Hukkanen, VehmU 29,77, 2) Pekka Koskela, KangKi 28,26, 3) Samu Pentinniemi, ViialVa 24,73, 5) Eetu Taipale, PälkLL 15,30

P9 Pituus/LJ (1m ponnistusalue): 1) Volmari Paananen, TampPy 4,02, 2) Tomas Vasylenko, TampPy 3,87, 3) Eino Korpela, TammRy 3,76, 24) Ville Äijälä, PälkLL 2,89

P9 Kuula/SP: 1) Volmari Paananen, TampPy 9,13, 2) Akseli Nikkilä, KangU 8,55, 3) Valtteri Haanpää, ViialVa 6,58, 12) Ville Äijälä, PälkLL 5,00

T15 Kuula/SP: 1) Moona Mäkelä, HämeenlTa 12,06, 2) Helmi Tarkiainen, TampPy 11,69, 3) Lumi Vahteristo, ToijVau 10,67, 5) Viivi Taipale, PälkLL 9,57

T15 Kiekko/DT: 1) Vilma Väliharju, TampPy 37,75, 2) Moona Mäkelä, HämeenlTa 35,99, 3) Mimi Nybacka, TampPy 32,38, 4) Viivi Taipale, PälkLL 32,14

T15 Moukari/HT: 1) Moona Mäkelä, HämeenlTa 41,40, 2) Viivi Taipale, PälkLL 35,44

T15 Keihäs/JT: 1) Vilma Toivonen, HämeenlTa 38,52, 2) Neea Suhonen, ViialVa 35,92, 3) Mimi Nybacka, TampPy 33,00, 4) Viivi Taipale, PälkLL 30,53

T13 Seiväs/PV: 1) Martta Laine, ValkHa 2,85, 2) Seela Kanerva, PälkLL 2,05, 3) Jenna Pentinniemi, ViialVa 1,45

T13 Kolmiloikka/TJ: 1) Monamaria Pyhältö, TampPy 10,22, 2) Tessa Peltoniemi, TampPy 10,05, 3) Oona Moisio, TampPy 9,73, 12) Seela Kanerva, PälkLL 8,05

T13 Kuula/SP: 1) Aino Aalto, HämeenlTa 11,95, 2) Martta Laine, ValkHa 11,11, 3) Viivi Välimäki, TammRy 10,24, 8) Seela Kanerva, PälkLL 8,15

T10 60 m: 1) Milja Välläri, ToijVau 9,57, 2) Jenna Minkkinen, PälkLL 9,60, 3) Aada Viskari, LempkiYU 9,67

T10 1000 m: 1) Venla Mennala, HämeenlTa 3,47,39, 2) Fanni Paija, UrjU 3,54,76, 3) Veera Linna, TampPy 3,57,07, 8) Jenna Minkkinen, PälkLL 4,36,40

T10 60 m aidat: 1) Taika Kuusela, TampPy 11,52, 2) Vanessa Vesala, ForssSa 11,62, 3) Fanni Paija, UrjU 11,80, 6) Jenna Minkkinen, PälkLL 12,59

T10 Korkeus/HJ: 1) Jeni Suhonen, LempkiYU 1,30, 2) Noora Moisio, TampPy 1,19, 3) Martta Mattila, PälkLL 1,16

T10 Pituus/LJ: 1) Jeni Suhonen, LempkiYU 3,77, 2) Elle Kuusamo, YlöU 3,75, 3) Noora Moisio, TampPy 3,62, 4) Jenna Minkkinen, PälkLL 3,53, 9) Martta Mattila, PälkLL 3,36

T10 Kuula/SP: 1) Martta Mattila, PälkLL 8,67, 2) Elle Kuusamo, YlöU 7,19, 3) Fiona Giraut, VehmU 6,89

T10 Kiekko/DT: 1) Martta Mattila, PälkLL 18,46, 2) Venla Mennala, HämeenlTa 17,16, 3) Taika Kuusela, TammRy 16,79

T9 40 m: 1) Julia Suolaniemi, ToijVau 6,53, 2) Pinja Luontila, TampPy 6,75, 3) Minja Penttilä, LempkiYU 6,81, 35) Riina Taipale, PälkLL 8,33

T9 Pituus/LJ (1m ponnistusalue): 1) Julia Suolaniemi, ToijVau 4,02, 2) Minja Penttilä, LempkiYU 3,68, 3) Minja Kaunisharju, ForssSa 3,63, 34) Riina Taipale, PälkLL 2,42

T9 Kuula/SP: 1) Alisa Nikkilä, KangU 6,54, 2) Minja Kaunisharju, ForssSa 6,20, 3) Hertta Möttö, YlöjU 5,66, 5) Riina Taipale, PälkLL 5,30

T9 Keihäs/JT: 1) Minja Kaunisharju, ForssSa 15,15, 2) Riina Taipale, PälkLL 13,75, 3) Ella Rajala, LempKiYU 13,27

TERVE!

Tämä sisältö on lehden tilaajille.
SHL DIGI tutustumistarjous 8 viikkoa 3,90 €.