SM-melonnat käynnissä Vesaniemessä

Kangasalan Vesaniemessä kisataan lauantaina ja sunnuntaina ratamelonnan SM-kilpailut. Lisäksi melotaan Suomen cupin kisoja.

Melonnat alkoivat lauantaina kymmeneltä miesten yksiköiden kahdensadan metrin kisamatkan alkuerillä. Sen jälkeen päivä jatkuu muun muassa naisten saman matkan lähdöillä ja nuorten Suomen cupin kisamatkoilla. Viimeiset vedot lauantaina ovat vuorossa iltakuuden maissa.

Sunnuntaina kisat jatkuvat aamuyhdeksältä, päivän mittaan ohjelmassa ovat muun muassa pidemmät kisamatkat ja viestejä.

Viikonlopun SM-kisat ovat samalla Kangasalan Melojien 75-vuotisjuhlakilpailut. Mukana on seuran tämänhetkisiä kärkimelojia Emma Niemisestä Jeremy Hakalaan. Myös KaMe-legenda Anne Rikalan nimi löytyy osallistujaluettelosta, joskin nyt eri seuran nimen alta.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?