Pälkäneläinen Pertti Pietilä on tottunut putkinäköönsä – silti kävely kylällä vaatii välillä ennakointia

20.05.2022 09:10

Pertti Pietilä on tottunut sairauteensa. Välillä pitää vähän varoa töyssyjä ja kuoppia kävellessä.

– Kun kävelen, näkökenttä levenee. Silloin näen aika hyvin, mutta lähelle heikommin. Tämän sairauden voi kuvitella, kun laittaa kaksi vessapaperirullan hylsyä silmiensä eteen ja koettaa katsoa niiden läpi, sanoo Mieliässä Pälkäneellä asuva Pertti Pietilä.

Pertti Pietilä potee glaukoomaa eli kansanomaisemmin silmänpainetautia. Se on edennyt siihen pisteeseen, että molemmat silmät on leikattu. Oikea silmä on lähes pimeä. Vuonna 2005 todettu sairaus on aiheuttanut Pietilälle putkinäköä.

Tauti ei oireillut aluksi mitenkään. Optikko passitti normaalitarkastuksesta silmälääkäriin ja silmäkuviin, jolloin tauti havaittiin. Jos sitä ei hoidettaisi, edessä olisi sokeutuminen.

– Ei ole mitään särkyjä, mutta näin jälkikäteen voi vain sanoa, että olisi pitänyt mittauttaa silmänpaineensa useammin.

Rotvallin reunat kiusaavat

Pertti Pietilä, 66, on kuulunut tämän vuoden alusta Pälkäneen vammaisneuvostoon. Tämän vuoden puolella kokouksissa on tullut esille ainakin se, että monesti rotvallin (jalkakäytävän ja ajotien erottava reunakiveys) reunat aiheuttavat hankaluuksia pyörätuolilla, sähkömopolla tai rollaattorilla liikkuvalle.

– Rotvallin reunojen lisäksi yleensäkin harmaat rappusten reunat kannattaisi maalata hyvin erottuvalla värillä, sanoo Pietilä, joka kuuluu myös Tampereen seudun näkövammaiset ry:hyn.

Pietilä on jo tottunut liikkumiseensa eikä hän koe sairauden juuri rajoittavan elämäänsä. Aluksi tietysti sairauden toteaminen tuli järkytyksenä metsäkoneurakoitsijana työskennelleelle miehelle. Ajokortista piti luopua ja jäädä työkyvyttömyyseläkkeelle.

Apuja kotiin saisi enemmänkin, mutta toistaiseksi Pietilä on pärjännyt vaimonsa kanssa ihan mukavasti.

Rotvallin reunat pitää ottaa varoen.

Pienikin kohennus usein riittää

Pieni kävelykierros Pietilän kanssa todisti, että kunnanvirastolla asiat ovat aika hyvin mallillaan. Jo pihassa on pari inva-pysäköintipaikkaa. Ovet avautuvat mutkattomasti, vaikka pieni koroke onkin ylitettäväksi. Inva-wc näkyy aulassa. Hissillä pääsee ylös, jos sitä kaipaa.

Apteekkiin pääsy on Pietilästä helppoa. Liikunta- tai näköesteinen on huomioitu hyvin.

Pälkäneen terveyskeskukseen mentäessä olisi vähän kohennettavaa. Ensimmäinen ovi avautuu kyllä, mutta toinen ei niinkään kätevästi. Painiketta saa etsiskellä vasemmasta reunasta, jos haluaisi oven avautuvan. Toki tämäkin on parannus entiseen, jolloin ovet olivat ihan normaalit.

– Voisiko ovet saada avautumaan yhtäaikaisesti? Pietilä kysyy.

Hänelle ovi ei aiheuta ongelmia, mutta pyörätuolilla tai rollaattorilla liikkuva ei välttämättä huomaa helposti nappia sivussa.

Pälkäneen kunnanviraston edessä on hyvin huomioitu pysäköinti.
Kunnanviraston aulasta löytyy inva-wc ja hissi.
Pälkäneen terveyskeskuksen ovet voisivat avautua samanaikaisesti.
Terveyskeskuksen ovilla voi joutua vähän haeskelemaan painiketta oven avaamiseksi, jos tulee sisään esimerkiksi pyörätuolilla. Ovenavauspainikkeet löytyvät vasemmasta reunasta.
Ovenavauspainikkeet voivat olla hiukan piilossa. Toki painikkeet ovat silti parannus entiseen, jolloin ovissa ei ollut mitään.