Perinteinen kesätori seuraa onnistuneita karaoketansseja

22.07.2022 09:00

Karaoketanssit olivat menestys, ja laulajia riitti melkeinpä ruuhkaksi asti.

Lauantaina 23. heinäkuuta Salmentaan entisen kansakoulun kentällä kylän keskustassa järjestetään perinteinen kesätori, joka aukeaa kello 11. Järjestävänä tahona on Salmentaan VPK, ja myös kyläyhdistys osallistuu tapahtuman järjestämiseen.

Torilla on aiempien vuosien tapaan heti syötäviksi tarkoitettuja tuotteita, kuten savukalaa, makkaraa, vihanneksia, voissa paistettuja muikkuja ja mansikoita.

Salmentaan VPK myös järjestää tapahtumassa ilmaisen sammuttimien tarkastusmahdollisuuden. Lisäksi Suvi-vesistöhanke on opastamassa ranta-asukkaille oman kotirannan ja vesistöjen huoltoa. Luikala-Pohjalahti-Salmentaka-kyläyhdistys myy arpoja ja muistuttaa, että myös Älähän hättäile -kyläkirjoja voi hankkia lauantaina torilta.

Toritapahtuman kuuluttaa Rauno ”Rane” Korpi musiikin säestyksellä. Tapahtuma toteutetaan yhteistyökumppaneiden tukemana.

 

Karaoketansseista pontta yhdistykselle

Viime lauantaina Luikala-Pohjalahti-Salmentaka-kyläyhdistys järjesti toripäivän. Etenkin illan karaoketanssit saivat pontta yhdistyksen toimintaan.

Koronavuodet viivästyttivät Raimo Järvisen ideaa karaoketansseista, mutta odotus palkittiin ja toteutus onnistui Pekka Salosen ja luopioislaisten karaokeharrastajien sekä kyläläisten toimesta.

Iltakuudelta alkaneessa sessiossa ei ehditty pitää väliaikoja, sillä halukkaita esiintyjiä löytyi kerta toisensa jälkeen. Laulajia löytyi myös omilta kyliltä, ja ikähaitari sekä toripäivässä että illassa oli vauvasta vaariin. Vanhin kävijä oli 95-vuotias, ja nuorin ei vielä osannut kertoa ikäänsä.

Illan herkkiin esityksiin kuuluivat muun muassa Helena Ylisen esittämät koskettavat ja monille tutut laulut. Pidettyjä olivat myös nuoren tyttötrion englanninkieliset, reippaammat kappaleet.