Ajan ratas -näyttely johdattelee kohti Kostia-tapahtumaa

Ajan ratas -näyttely poimii tänä kesänä yhteen Pälkäne-Seuran aiempien Kostia-tapahtuman näyttelyiden aiheita. Kotiseutuyhdistyksen kesänäyttely on tällä kertaa pienimuotoinen kurkistus elämään 1700-luvulla.

Näyttelyssä valotetaan esineiden ja lyhyiden tekstien kautta 1700-luvun keskeisiä tapahtumia ja ajan uusia virtauksia maalaispitäjän asukkaiden näkökulmasta. Pääkirjasto Arkin näyttelytilaan luodaan kaksi nurkkausta, joista toinen esittelee vähäisen torpan väen arkea ja toinen nurkkaus jo valistuksen aikaan kurkottavan ylemmän säädyn elämää.

Aiempien vuosien Ajan ratas -näyttelyistä muistuttavat muun muassa kädentaitoja korostava ryijy, herrasväen 1700-luvun uutuuksina tapetit, pelargoniat ja perunat sekä torpan väen tuntemat ikiaikaiset luonnon yrtit. Kansansivistyksen ensimmäiset askeleet otettiin kirkon ja lukutaidon avulla.

Kostianvirran taistelusta ja ankarasta vainon ajasta muistuttavat 300 vuoden takaisen taistelun ammukset Pälkäne-Seuran museokokoelmista.

Näyttely on avoinna koko heinäkuun 1.–31.7. kirjaston aukioloaikoina.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?