Ladat kokoontuvat laskiaisriehaan Mobiliaan

Lada-kerhon syntymäkoti Mobilia kerää jo 23. kerran runsaslukuisen joukon ladisteja ja Ladojen ystäviä yhteiseen talvipäivän viettoon, joka tällä kertaa osuu sopivasti laskiaissunnuntaille. Ladojen talvitapahtumaa vietetään Kangasala Mobiliassa sunnuntaina 23. helmikuuta kello 11–16. Ohjelma koostuu perinteiseen tapaan kuulumisten vaihdosta, kiihdytysajosta, rompetorista ja makkaranpaistosta. Ohjelmaan kuuluu myös yhdistyksen virallinen vuosikokous.

Kerhon toiminnasta kiinnostuneilla on päivän aikana hyvä mahdollisuus saada tietoa Lada-harrastuksesta jäseniltä, joista moni on ollut mukana yhdistyksen toiminnassa sen koko olemassaolon ajan. Liittymisen edellytyksenä ei ole omistaa Ladaa – riittää, että tuntee ajavansa Ladalla tai tuntee kiinnostusta Ladoja kohtaan.

Ladojen talvitapahtuma pidetään Mobiliassa tulevana sunnuntaina. Kuva viime vuoden tapahtumasta.