Kangasalan Urheilijat nappasi seuran ensimmäisen SM-mitalin koripallossa – Tampereen Namikan ja KU:n yhteisjoukkue voitti pronssiset mitalit

Kangasalan Urheilijat -68 saavutti seuran ensimmäisen koripallon SM-mitalin, kun seuran alle 16-vuotiaat juniorit nappasivat SM-pronssia lauantaina. Kangasala pelaa 16–vuotiaiden SM-sarjaa yhteisjoukkueella YMCA Tampereen kanssa. YMCA Tampereellekin SM-mitali oli ensimmäinen sitten kauden 1994–1995.

YMCA Tampere KU:n pronssia voittanut joukkue yhteiskuvassa. Kuva: Juha Mäkelä.

Pitkäjärven liikuntahallissa pelatussa pronssiottelussa YMCA Tampere KU kaatoi Helsingin NMKY:n pistein 65–42. Niko Tuovinen heitti 17 pistettä ja Manu Honkaniemi 9 pistettä.

Joukkueessa pelasivat Niko Tuovinen, Eevert Riikonen, Kasperi Honkonen, Jaako Hilden, Aleksi Kurki, Julius Toikkanen, Amani Haruna, Toma Långström, Luka Malm, Joona Juurikainen, Manu Honkaniemi, Patrik Markova ja Perfect Okofi.

YMCA Tampere KU:n Amani Haruna karkaamassa korintekoon. Kuva: Juha Mäkelä.