Stenius-Kaukonen johtaa Diabetesyhdistystä

Tampereen Diabetesyhdistys ry:n puheenjohtajaksi vuosiksi 2015–16 on valittu Marjatta Stenius-Kaukonen Rautajärveltä. Hallitukseen kuuluvat lisäksi kangasalalaiset Erja Kortesmaa ensi vuoden ajan ja Taru Tuominen vuodet 2015–16. Yhdistyksen hallituksessa ovat edustettuina diabeetikot, diabeetikoiden läheiset ja terveydenhuollon ammattilaiset.

Valintakokouksessa hyväksyttiin myös yhdistyksen toimintasuunnitelma, jonka  painopistealueeksi valittiin jäsenistölle suunnattu toiminta ja vertaistukitoiminta sekä diabeetikoille ja heidän läheisilleen.

Yhdistyksen toimialuetta ovat Tampere, Kangasala, Pirkkala ja Pälkäne, mutta vajaan 3400 jäsenen joukossa  on myös monia muissa kunnissa asuvia.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?