Salmi, Seppälä ja Vuorenmaa Pirkan Helmen hallitukseen

Mikkolan Navettayhteisön aktiiveihin kuuluva Piia Salmi valittiin Pirkan Helmen hallitukseen yhdistysten edustajana.

 

Puutikkalalainen Piia Salmi, rautajärveläinen Olavi Seppälä ja epaalalainen Helinä Vuorenmaa valittiin Pälkäneen edustajiksi Pirkan Helmi ry:n hallitukseen. Valinnat teki Leader-ryhmän vuosikokous torstaina.

Pälkäne siirtyi Pirkan Helmen jäseneksi, kun tähän saakka seutua kehittäneen Pomoottorin alue kutistui kuntaliitosten jälkeen liian pieneksi ja yhdistys päätettiin lopettaa.

Pirkan Helmen hallituksen jäsenistä kolmasosa edustaa yhdistyksen toimialueen kuntia, kolmasosa yhdistyksiä ja kolmasosa asukkaita. Pälkäneläisistä Salmi on yhdistysedustaja, Seppälä kuntaedustaja ja Vuorenmaa asukasedustaja. Lisäksi laitikkalalainen Matti Pitkänen valittiin hallituksen varajäseneksi.

Yhdistyksen puheenjohtajana jatkaa Martti Miikkulainen.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?