4H:n Kerhovasikka-ketju sai jatkoa

Luopioisten–Pälkäneen perinteiseen 4H-vasikkaketjuun saatiin jatkoa. ”Kerhovasikka-ketju” perustettiin vuonna 1996, kun vasikan lahjoittajana toimi itsenäinen Luopioisten Säästöpankki toimitusjohtaja Tapio Nuutisen myötävaikutuksella.

Lahjavasikan saaja on velvoitettu lahjoittamaan eteenpäin syntyvän lehmävasikan, jotta ketju jatkuu. Aina sitä lehmävasikka ei synny, mutta velvoite säilyy.

Viime viikolla Anu Arpiainen luovutti Litium-nimisen vasikan Tuire Yltiölle. Litium on syntynyt Rautajärven Kartanossa, mistä se siirtyi Arpiaiselle luovutettavaksi eteenpäin – Arpiaisen 2007 saama Västäräkki-vasikka ei sitä lehmävasikkaa koskaan synnyttänyt.

Lea Järvinen

Kuvassa vasemmalta 4H-yhdistyksen puheenjohtaja Pirjo Lind, yhdistyksen toiminnanjohtaja Heidi Kiiltomäki, lahjavasikan saaja Tuire Yltiö, luovuttaja Anu Arpiainen, Faban konsulentti Marjut Vakkilainen ja etualalla pääosan esittäjä Litium. Kuva: Lea Järvinen.