Jari Männikölle tunnustusta

 

Jari Männikkö ei itse päässyt tulemaan Kontulan juhlaan. Tunnustukset otti vastaan hänen puolestaan vaimo Jaana Suomalainen-Männikkö. Kuvassa myös Suvi Puronen ja Seppo Rinne.

 

Sahalahti-Seuralla on ollut kymmenen vuoden ajan tapana jakaa Sahalahden itsenäisyysjuhlassa tunnustuspalkinto sahalahtelaiselle henkilölle tai yhteisölle, joka on tehnyt työtä sahalahtelaisten hyväksi. Tänä vuonna tunnustuksen sai Jari Männikkö.

 

–Hän on Suomen historian ja erityisesti Suomen sotahistorian tuntija, joka ei ole halunnut pitää tuntemustaan omana tietonaan, Seppo Rinne viittasi Männikön työhön Sariolan koulussa toimivan historia- ja pienoismallikerhon vetäjänä.

 

–Jari Männikkö on tehnyt usean vuoden ajan ansiokasta työtä nuorten parissa, Sahalahti-Seuran puheenjohtaja Rinne kehui.

 

Myös Sahalahden Sotaveteraanit ry halusi omalta osaltaan antaa tunnustuksen viirin muodossa Jari Männikölle.

 

–Viime kesänä hän järjesti näyttelyn jatkosodassa 75 vuotta sitten saavutetuista torjuntavoitoista. Se on kunnioitettava saavutus yhden miehen tekemänä, yhdistyksen puheenjohtaja Jarmo Toukola muistutti.

 

Jari Männikkö.