Lääkärikeskuksessa tehdään hyvää

Kimmo Laaksonen ja Jatta Tuomikoski hyväntekeväisyyspuun äärellä.
Kimmo Laaksonen ja Jatta Tuomikoski hyväntekeväisyyspuun äärellä.

Joulun alla hyvää voi tehdä myös lääkärikäynnin ohessa. Kangasalan Dextra-lääkärikeskuksen asiakkaat voivat osallistua ja auttaa vähävaraisia ja kriisin kokeneita perheitä lahjoittamalla lapsille joululahjoja. Hyväntekeväisyyskampanja toteutetaan yhteistyössä Hope-yhdistyksen kanssa. Osallistuminen ei vaadi varattua aikaa lääkärikeskuksesta – auttamaan voi siis poiketa myös ohikulkumatkalla.

Lääkärikeskuksen tiloissa sijaitsevan kuusen oksilta löytyy Hope-yhdistyksen kokoamia, lasten oikeita joululahjatoiveita. Hope huolehtii, että oikea paketti tavoittaa joulun alla oikean lapsen. Kuusen oksilta voi valita haluamansa lapun ja toiveen, käydä hankkimassa lahjan ja toimittaa lahjan lääkärikeskuksen kuusen alle 11. joulukuuta mennessä.