Tähtirannassa vietetään minipossupäivää

Tähtirannassa on tarjolla runsaasti asiaa minipossuista lauantaina 6. toukokuuta.

Tähtirannassa Kangasalla vietetään minipossupäivää lauantaina 6. toukokuuta kello 12–18. Minipossupäivä on koko perheen oppimisen, tekemisen ja rennon jutustelun täyteinen päivä. Samalla juhlitaan synttärikakuin ja -kahvein Suomen Minipossuyhdistyksen 20-vuotisjuhlia. Luvassa on toiminnallisia tietoiskuja minipossuista, possujen, karitsoiden ja muiden eläinten ihailua, kilpailuja lapsille ja lastenmielisille, possuesine- ja yhdistyksen historianäyttely sekä mahdollisuus painaa omaan T-paitaan, tyynyliinaan tai kangaskassiin Pampula tai yhdistyksen logo. Ensimmäistä kertaa järjestettävä tapahtuma on ruokailuja lukuun ottamatta maksuton ja kaikille avoin. Ruokailuihin toivotaan ennakkoilmoittautumista 4.5. mennessä goo.gl/forms/GPfGJOiIdUkMLvrn1 .

Suomen Minipossuyhdistys ry on perustettu vuonna 1997. Yhdistyksen tärkein tavoite on tietouden lisääminen minipossusta lajina ja lemmikkinä.

Minipossupäivä Tähtirannassa lauantaina 6.5. klo 12–18 Kaarina Maununtyttärentie 101, Kangasala