Sisulisähuipentuma: Topi Rönni voitti kaikki neljä lajiaan, myös Kalle Äijälä ja Ilari Hurskainen ottivat mestaruuden Pälkäneelle

Luja-Lukolle yhdeksän ja KU:lle kymmenen mitalia

Pälkäneen Luja-Lukon nuoret yleisurheilijat saalistivat yhdeksän mitalia heinäkuun viimeisenä viikonloppuna järjestetyistä nuorten piirinmestaruuskilpailuista. Kangasalan Urheilijoiden saalis oli kymmenen mitalia ja Kisan kaksi.

Pälkäneläisurheilijoista parhaiten pärjäsi Tampereen Pyrintöä nykyisin edustava Topi Rönni. Laitikkalainen voitti kaikki neljä lajiaan eli 13-vuotiaiden poikien pika-aidat, pituuden, korkeuden ja kuulan.

Luja-Lukolle mestaruuksia toivat Kalle Äijälä ja Ilari Hurskainen. Äijälä voitti 11-vuotiaiden kiekon ja kuulan. Lisäksi hän otti pituudesta hopeaa ja keihäästä pronssia. Kaikki mitalit kuulamestaruutta lukuun ottamatta irtosivat omalla ennätystuloksella.

Ilari Hurskainen juoksi mestariksi 14-vuotiaiden poikien 2000 metrillä. Keihäässä hän oli kolmas. Pituudessa ja esteissä Hurskainen jäi niukasti mitaleilta. Lisäksi Luja-Lukon urheilijoista ylsi mitaleille Viivi Taipale (T13 kiekko 2., moukari 3. ja keihäs 3.)

Kangasalan Urheilijoiden kultamitalisteja Ratinassa olivat Suvi Savolainen (T14 keihäs) ja Venla Harala (T15 1500 m ej). Kisasta kultaa otti Ilona Verho (T12 moukari).

Pälkäneen Luja-Lukon nuoret yleisurheilijat saalistivat yhdeksän piirinmestaruusmitalia Ratinan sisulisähuipentumasta.

 

Hämsyn pm-sisulisähuipentuma, Tampere 29.–30.7.2017

P9 1000 m 1) Oskari Savolainen IkaalU 3.38,52, 10) Severi Sahinoja KangU 4.12,05. Pituus 1) Noel Nikulainen LempKiYU 4,03, 4) Janne Verho KangKi 3,58. Korkeus 1) Noel Nikulainen LempKiYU 115, 12) Severi Sahinoja KangU 95. Kuula 1) Tuomas Mäkelä IkaalU 7,55, 12) Janne Verho KangKi 5,12. Keihäs 1) Oskari Savolainen IkaalU 22,40, 11) Janne Verho KangKi 14,82. Miniottelu 1000m / Korkeus 1) Oskari Savolainen IkaalU 438, 5) Severi Sahinoja KangU 254 (4.12,05, 95). Miniottelu Pituus / Keihäs 1) Oskari Savolainen IkaalU 473, 5) Janne Verho KangKi 352 (358, 14,82). Miniottelu Kuula / Keihäs 1) Tuomas Mäkelä IkaalU 573, 9) Janne Verho KangKi 352 (5,12, 14,82).

P10 60 m 1) Reko Laine HämeenlTa 9,27, 5) Elias Niemi KangU 9,85. 1000 m 1) Reko Laine HämeenlTa 3.29,04, 4) Eeli Ala-Lahti KangU 3.46,44. Korkeus 1) Toivo Lehtinen UrjU 126, 7) Eeli Ala-Lahti KangU 105. Pituus 1) Reko Laine HämeenlTa 4,26, 2) Jarre Sipilä ForssSa 4,13, 3) Elias Niemi KangU 4,02. Keihäs 1) Aapo Närhi LempKiYU 30,93, 2) Elias Eskola UrjU 26,19, 3) Jussi Koskela KangKi 23,94. Kiekko 1) Elias Eskola UrjU 24,46, 9) Jussi Koskela KangKi 15,97.

P11 60 m  1) Aleksi Jokela TammRy 8,87, 6) Vili Hyttinen KangU 9,39, 10) Arttu Haimi PälkLL 9,66, 14) Juho Kilpinen PälkLL 10,41. 1000 m 1) Eero Ranta LempKiYU 3.29,62, 8) Topi Mattila PälkLL 4.00,04. 60 m aj 1) Aleksi Jokela TammRy 10,48, 2) Konsta Manninen KestjNS 10,54, 9) Topi Mattila PälkLL 12,38. Korkeus 1) Konsta Manninen KestjNS 141, 2) Tobias Syrjä TampPy 125. Pituus 1) Tuomas Rättö HämeenlTa 4,77, 2) Kalle Äijälä PälkLL 4,47, 3) Emil Törmälä TampPy 4,42, 10) Arttu Haimi PälkLL 3,75, 13) Joona Taipale PälkLL 3,37, 14) Juho Kilpinen PälkLL 3,27. Kuula 1) Kalle Äijälä PälkLL 10,04, 2) Aleksi Jokela TammRy 8,95, 5) Topi Mattila PälkLL 8,35, 9) Joona Taipale PälkLL 6,74, 14) Arttu Haimi PälkLL 6,29, Keihäs 1) Vikke-Valtteri Anttila TeiskU 35,02, 2) Ville Rekola TammRy 32,42, 3) Kalle Äijälä PälkLL 32,14, 4) Joona Taipale PälkLL 26,37. Kiekko 1) Kalle Äijälä PälkLL 34,76, 2) Aleksi Jokela TammRy 28,77, 8) Topi Mattila PälkLL 19,56, 10) Joona Taipale PälkLL 17,19, 14) Juho Kilpinen PälkLL 15,83.

P12 Pituus 1) Antti Sainio TampPy 4,37, 12) Eero Sallinen KangKi 3,67. Keihäs 1) Jonne Niemelä IkaalU 32,99, 5) Eero Sallinen KangKi 27,38.

P13 60 m aj 1) Topi Rönni TampPy 9,85, 2) Patrik Järvinen TampPy 10,00, 3) Verneri Vesala ForssSa 10,13. P13 Pituus 1) Topi Rönni TampPy 5,12, 2) Aleksi Mead NokU 4,93, 3) Benjamin Palmrot VilppVei 4,92. Korkeus 1) Topi Rönni TampPy 159, 2) Aleksi Mead NokU 156, 3) Teemu Laurikainen OrivPo 150. Kuula 1) Topi Rönni TampPy 11,54, 2) Vili Välimäki TammRy 11,34, 3) Eino Perämaa TampPy 10,76

P14 800 m 1) Arvi Väre HämeenlTa 2.21,97, 2) Aapo Harala KangU 2.22,55, 3) Pyry Iltanen TampPy 2.37,02. 2000 m 1) Ilari Hurskainen PälkLL 6.56,16, 2) Konsta Manninen KestjNS 7.03,11. 1500 m ej 1) Patrik Järvinen TampPy 5.07,62, 2) Konsta Manninen KestjNS 5.24,43, 3) Aapo Harala KangU 5.27,16, 4) Ilari Hurskainen PälkLL 5.27,20. Pituus 1) Leevi Lampén LempKiYU 5,08, 2) Niklas Erholtz KangU 4,48, 3) Teemu Palonen TampPy 4,43, 4) Ilari Hurskainen PälkLL 4,41. Kolmiloikka 1) Manu Mäenpää LempKiYU 11,31, 2) Niklas Erholtz KangU 9,60, 3) Anselmi Jaatinen UrjU 9,51. Kiekko 1) Juho Leveelahti VirtU 42,59, 6) Jaakko Köntti KangU 23,08. Kuula 1) Leevi Lampén LempKiYU 12,34, 6) Jaakko Köntti KangU 8,72. Keihäs 1) Jaakko Linnus TampPy 41,46, 2) Mikko Saukkokoski IkaalU 40,73, 3) Ilari Hurskainen PälkLL 33,05, 4) Vili Koskinen ValkHa 30,09, 5) Jaakko Köntti KangU 23,59.

P15 300 m 1) Ville Suoniemi TampPy 36,39, 2) Julius Lehto TampU 36,55, 3) Taavi Leppänen IkaalU 38,57.

T9 40 m 1) Vilma Luontila TampPy 6,74, 15) Martta Mattila PälkLL 7,55. Korkeus 1) Vilma Luontila TampPy 116, 13) Martta Mattila PälkLL 91. Pituus 1) Ella Kurula IkaalU 3,82, 26) Martta Mattila PälkLL 2,75, 32) Anni Haimi PälkLL 2,06. Kuula 1) Leela Reunanen TammRy 6,36, 9) Martta Mattila PälkLL 5,27, 18) Anni Haimi PälkLL 4,13. Keihäs 1) Vilja Välimäki TammRy 17,39, 17) Martta Mattila PälkLL 7,73. Miniottelu 40m / 1000m 1) Viivi Manninen KestjNS 440 (7,10, 3.46,86), 2) Venla Mennala HämeenlTa 380. Miniottelu 40m / Korkeus 1) Vilma Luontila TampPy 503, 10) Martta Mattila PälkLL 254 (7,55, 91). Miniottelu 1000m / Korkeus 1) Viivi Manninen KestjNS 358(3.46,86, 101), 2) Sini Alku VehmU 260. Miniottelu Kuula / Pituus 1) Vilma Luontila TampPy 474, 12) Martta Mattila PälkLL 313 (5,27, 275), 22) Anni Haimi PälkLL 199 (4,13, 206). Miniottelu Kuula / Keihäs 1) Vilja Välimäki TammRy 436, 7) Martta Mattila PälkLL 275 (5,27, 7,73).

T10 60 m 1) Jenni Väänänen HämeenlTa 9,23, 12) Ilona Sivenius PälkLL 10,10, 21) Emma Korpi KangU 10,40. 1000 m 1) Iida Kastarinen TampPy 3.34,72, 10) Ilona Sivenius PälkLL 4.12,82. Pituus 1) Niia Niemelä LempKiYU 4,24, 15) Emma Korpi KangU 3,44. Kuula 1) Erika Juselius HämeenlTa 8,26, 15) Emma Korpi KangU 5,55. Keihäs 1) Jenni Väänänen HämeenlTa 23,69, 12) Emma Korpi KangU 8,60.

T11 60 m 1) Emmi Mäkinen VehmU 8,55, 13) Anni Pullinen KangU 9,57, 15) Aada Mantere KangU 9,57. 1000 m 1) Erika Pyykkö ForssSa 3.32,40, 8) Siiri Sahinoja KangU 3.52,87. Korkeus 1) Aino Aalto HämeenlTa 142, 6) Anni Pullinen KangU 121, 12) Seela Kanerva PälkLL 111. Kuula 1) Aino Aalto HämeenlTa 10,42, 12) Seela Kanerva PälkLL 6,59. Keihäs 1) Erica Syrjälä TammRy 28,28, 6) Seela Kanerva PälkLL 22,37.

T12 60 m 1) Aino Ojaniemi HämeenlTa 8,34, 8) Emilia Erholz KangU 9,28. 200 m 1) Jenni Sormunen IkaalU 28,56, 7) Emilia Erholz KangU 31,17. Kuula 1) Iiris Veijola HämeenlTa 9,89, 5) Ilona Verho KangKi 7,91, 8) Emilia Erholz KangU 7,43. Kiekko 1) Iiris Veijola HämeenlTa 37,98, 5) Ilona Verho KangKi 25,23. Moukari 1) Ilona Verho KangKi 35,68, 2) Elisabet Kujanpää ValkHa 25,70, 3) Iida Kujanpää TampPy 25,59.

T13 Kiekko 1) Moona Mäkelä HämeenlTa 32,52, 2) Viivi Taipale PälkLL 30,43, 3) Silja Rossi TampPy 30,34. Keihäs 1) Kristiina Laitinen LempKiYU 31,06, 2) Neea Suhonen ViialVa 30,13, 3) Viivi Taipale PälkLL 27,74. Kuula 1) Silja Rossi TampPy 10,92, 4) Viivi Taipale PälkLL 9,36. Moukari 1) Moona Mäkelä HämeenlTa 32,97, 2) Silja Rossi TampPy 31,40, 3) Viivi Taipale PälkLL 28,95.

T14 300 m 1) Emilia Kilpinen LempKiYU 46,18, 6) Silja Lamminmäki KangU 49,78. Korkeus 1) Sade Railevirta TampPy 148, 4) Siina Kanerva PälkLL 125. Kolmiloikka 1) Maryana Ishanova HämeenlTa 10,33, 5) Silja Lamminmäki KangU 9,17, 7) Siina Kanerva PälkLL 8,63. Seiväs 1) Aino Suorsa OrivPo 290, 6) Siina Kanerva PälkLL 220. Kuula 1) Oona Viljanen OrivPo 12,44, 2) Aino-Kaisa Sihvonen VirtU 11,37, 3) Suvi Savolainen KangU 11,35. Keihäs 1) Suvi Savolainen KangU 40,15, 7) Siina Kanerva PälkLL 28,03.

T15 100 m  1) Venla Väliharju TampPy 12,56, 11) Virpi Nikkilä KangU 14,13. 300 m 1) Kerttu Niinimäki ViialVa 44,37, 2) Virpi Nikkilä KangU 46,51, 3) Krista Laaksonen ForssSa 46,85. 800 m 1) Kerttu Niinimäki ViialVa 2.28,00, 2) Venla Harala KangU 2.40,93, 3) Emilia Hölli LempKiYU 2.49,54. 1500 m ej 1) Venla Harala KangU 6.19,77.

Pälkäneen Luja-Lukon nuoret yleisurheilijat saalistivat yhdeksän piirinmestaruusmitalia Ratinan sisulisähuipentumasta.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?