Stenius-Kaukonen diabetesyhdistyksen kunniapuheenjohtajaksi

Marjatta Stenius-Kaukonen.

Rautajärvellä asuva Marjatta Stenius-Kaukonen nimettiin Tampereen Diabetesyhdistyksen kunniapuheenjohtajaksi yhdistyksen syyskokouksessa. Kunniapuheenjohtajaksi nimeäminen on huomionosoitus yhdistyksen hyväksi tehdystä pitkäaikaisesta ja monipuolisesta työstä.

Tampereen Diabetesyhdistyksen hallituksen puheenjohtajana jatkaa Erja Kortesmaa Kangasalta. Hallitukseen valittiin Kangasalta myös Tea Boman. Yhdistyksen hallituksessa ovat edustettuina diabeetikot, diabeetikoiden läheiset ja terveydenhuollon ammattilaiset. Vuoden 2018 toiminnan keskeinen painopistealue on diabeetikoiden ja heidän läheistensä ohjaus- ja neuvontatoiminta.

Yhdistyksen toimialueeseen kuuluvat Tampere, Kangasala, Nokia, Pirkkala ja Pälkäne, mutta 3400 jäsenen joukossa on myös monia muissa kunnissa asuvia.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?