”Vapaaehtoistoiminta on edelleen ratkaisevassa roolissa”

Moni ansioitunut VPK:lainen sai palkinnon vuosijuhlassa. Kuva: Hannu Söderholm

Onkkaalan 135-vuotias Vapaaehtoinen Palokunta vietti perinteistä vuosijuhlaansa 1.–2.7. Sunnuntain päiväjuhlan avasi palokunnan marssi, jonka päätteeksi siirryttiin Vilpolaan juhlimaan. Juhlissa oli monenlaista ohjelmaa eri ikäisille, kuten kenttäpelejä ja paloluntalaisnäytöksiä.

Markku Ruokonen piti juhlapuheen. Kuva: Hannu Söderholm

Juhlapuheen piti perinteiseen tapaan Onkkaalan VPK:n hiljattain väistynyt puheenjohtaja Markku Ruokonen. Puheessaan Ruokonen toi esille vapaapalokuntatoiminnan laajuuden ja tärkeyden.

– Suomessa on 709 sopimuspalokuntaa, joissa toimii noin 13 400 hälytyskelpoista palokuntalaista. Vuorokauden ympäri toimivia ammattipaloasemia on 112 ja päätoimista pelastustoimen ammattihenkilökuntaa Suomessa on noin 4000 henkilöä. Näiden lukujen valossa vapaaehtoistoiminta on edelleen ratkaisevassa roolissa pelastustoimen hoitamisessa Suomessa.

Lisäksi Ruokonen muisteli menneitä, kiitti Onkkaalan VPK:n toiminnan tukijoita, ja iloitsi uusista toimijoista.

– En voi olla muistelematta ensimmäistä juhlapuhettani kymmenkunta vuotta sitten. Tällöin palkittiin muiden muassa Aukusti Koivisto aktiivisena nuoriso-osastolaisena, Ruokonen muisteli nykyisin yhdistyksen sihteerinä toimivaa Koivistoa.

Mainita Koivistosta puheessa oli osuva, sillä vuoden palokuntalaisen titteli osui tänä vuonna juuri yhdistyksen yhdeksi kantavista voimista tituleeratun Aukusti Koiviston kohdalle.

Tilaisuudessa palkittiin myös monia muita ansioituneita toimijoita. Heikki Iivoselle luovutettiin Hämeen Pelastusliiton myöntämä ansiomitali ansioista palo- ja pelastustoiminnassa, pelastuspalvelussa ja väestönsuojelussa.

Erityisistä ansioista myönnettävällä plakettikilvellä palkittiin juhlapuheen pitänyt Markku Ruokonen. Plakettikilven myöntämisen taustalla on Ruokosen pitkäaikainen toiminta monissa eri tehtävissä, viimeisimpänä kymmenen vuotta kestänyt puheenjohtajuus. Ruokosen uraa VPK:ssa kuvailtiin poikkeuksellisen aktiiviseksi.

VPK:n aktiivinen nuriso-osasto palkittiin. Kuva: Hannu Söderholm

VPK:n nuoriso-osaston johtaja Johanna Norokorpi sekä varajohtaja Antti Syrjä palkittiin aktiivisen panoksen antamisesta nuoriso-osaston toiminnalle. Nuoriso-osaston aktiiviselle ja palokuntahenkiselle nuorelle jaettava Jussi Strengelin muistorahaston stipendi annettiin tänä vuonna koko nuoriso-osastolle.

Sunnuntain päiväjuhla alkoi kulkueella. Kuva: Hannu Söderholm

Perinteinen vuosijuhla keräsi väkeä. Kuva: Hannu Söderholm

Vuosijuhlassa on nähtävillä VPK:n kalusto. Kuva: Hannu Söderholm

TERVE!

Tämä sisältö on lehden tilaajille.